Pred poroto: "Kako naj otroka motiviram za učenje?"

14. 4. 2017 | Vir: Jana
Deli
Pred poroto: "Kako naj otroka motiviram za učenje?" (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Pozdravljena, draga porota, predvidevam, da ima vsaj kdo izmed vas otroke – glede na leta ... Imam sina, ki obiskuje drugi razred. Je otrok, s katerim je treba malce več sedeti ob domačih nalogah, ker nima koncentracije, nagaja pa mu predvsem matematika. Partnerju se dobesedno ne da ukvarjati z njim in mi pravi, da kompliciram – zdi se mi, da bi mi moral biti opora. Ali ni res? Jaz ne bom dvignila rok nad svojim otrokom, saj menim, da je sposoben, le malce več pozornosti potrebuje. Zanima me, ali imate kakšen dober nasvet iz prakse, kako otroka motivirati, kako narediti učenje bolj zabavno? Kakšne so vaše izkušnje?

Vse dobro, Tanja

Igra in raziskovanje

Iz lastnih izkušenj vam lahko zagotovim, da v drugem razredu večina otrok ni dozorela za samostojno šolsko delo. Določite okviren čas za učenje, spodbujajte ga, da vam pokaže in pove, kaj so počeli v šoli. Pokažite zanimanje, kot bi ga za na primer novo igračo, knjigo ... pri matematiki mu pokažite, za kaj je uporabna. Seštevajta denar v hranilniku, v trgovini, koliko mora plačati za dva priboljška in podobno. Naj bo matematika del življenja, po možnosti zabaven. Potem bo lažje tudi na papirju.

Maja, 40 let

Otroci se učijo po zgledu

Vsak otrok je svet zase. Nekateri so tako že v 2. razredu osnovne šole sposobni opraviti vse naloge sami, medtem ko nekateri še v 6. razredu čakajo na pomoč staršev. Povsem enako je s (samostojnim) učenjem. Zelo pomembno pa je, da otrok ve, da se zanimamo za njegovo delo, saj se otroci učijo po zgledu. Starejši bo, več odgovornosti mu boste torej prepustili – od tega, da z njim rešujete domačo nalogo, do tega, da samo preverite, ali je vse opravil tako, kot je treba. Pomembno je tudi, da smo starši dosledni: naprej domača naloga, šele nato igra.

Manca, 39 let

»Koliko solat bi ostalo ...«

Pomoč, ki jo nudite otroku, je hvalevredna, samo pazite, da ne boste začeli namesto njega delati stvari, ki bi jih moral prej ali slej vzeti za svoje obveznosti. V tem primeru bi bila celo moževa brezbrižnost za sina koristnejša kot ves trud, ki ga vlagate vi. Kar se matematike na nivoju drugega razreda tiče – odštevanje, seštevanje in take reči, si lahko morda še najbolj pomagate, če se ozrete okoli sebe in zastavite smiselna vprašanja. »Koliko solat bi ostalo na gredici, če bi jih šest pojedel zajec?« Za strokoven nasvet o načinu učenja pa bi se morali obrniti na strokovnjaka, ki bi ga morali prej primerno seznaniti z otrokom in okoliščinami nasploh.

Matevž, 49 let

Potrudite se

Starši so najboljši in največji zgled lastnim otrokom. Otroci se od njih učijo. Zato je njihova naloga, da se v tem učenju svojih otrok čim bolj potrudijo. Ne samo tako, da jim bomo ugodili, temveč tudi z odrekanjem česa, kar želijo. Tako bodo lažje razumeli življenje, v katero stopajo. Hkrati pa jim morajo biti nenehno v oporo in smerokaz, kako morajo pravilno in razumno korakati v prihodnost. Delajta nalogo skupaj, dokler bo treba. Na koncu ga nagradite z igro. Bodite vztrajni. Vaš trud bo poplačan.

Andrej, 35 let

Pazite na odnos z možem

Otroku še naprej nudite pomoč, o tem ni dvoma, bolj pa me skrbi vaš odnos z možem. Pazite, da zaradi njegovega nesodelovanja ne bo začelo škripati tudi med vama. Čeprav v sebi veste, da mož tega ne dela namenoma, da ne zmore sedeti ob otroku več popoldni na teden, se zamere pojavijo. To lahko usodno vpliva na vajin odnos. Poskušajte moža vključiti v vajino 'sedenje in delanje nalog'. Ali z igro ali kakšnim praktičnim nasvetom. Moški smo veliko boljši v praksi kot teoriji, zato bo oče z veseljem pokazal sinu, kako se naredi škripec, koliko vode gre v stekleničko fante ...

Marjan, 64 let