Hooping - vadba, ki smo jo nekoč poznali pod imenom hulahup

28. 10. 2018 | Vir: Jana
Deli
Hooping - vadba, ki smo jo nekoč poznali pod imenom hulahup (foto: MITJA RESNIK)
MITJA RESNIK

Hooping je vadba, ki izvira iz rimskih časov, zadnja leta pa se ženske ponovno navdušujejo nad vrtenjem obroča hulahup. 

O učinkih vadbe hooping na telo in duha smo spregovorili z Ines Rutar.

»Hooping je vadba, ki sem jo v Slovenijo pripeljala iz Anglije, tam je takšna oblika rekreacije zelo razširjena. Sicer pa izvira še iz časov Rimljanov, čeprav je svoj razcvet doživela v 60. letih,« nam je zaupala Rutarjeva in predstavila za to vadbo značilne gibe. »Med vrtenjem hulahupa boke potiskamo naprej in nazaj, s tem pa aktiviramo trebušne in hrbtne mišice.«

Vadba poteka v majhnih skupinah

»Zmotno prepričanje je, da je treba z boki krožiti,« je opozorila Ines Rutar in povedala, da predznanje za udeležbo na vadbi hooping ni potrebno. »Na prvi uri se naučimo vrtenja okoli pasu, potem pa še ostalih vaj in trikov, prilagajamo se posamezniku, zato so skupine zelo heterogene. Vadimo v majhnih skupinah in se posvetimo vsakemu posamezniku. Hulahupe zagotovimo mi, če pa udeleženka želi, lahko prinese tudi svojega.«

Učinki na telesu so hitro vidni

»Okrepilo se bo predvsem telesno jedro, torej trebušne in hrbtne mišice. Ker na vadbi skrbimo za dinamičnost, pa ob rednem obiskovanju lahko tudi shujšate. Vadba poteka ob glasbi, v prijetnem in pozitivnem vzdušju, vključujemo trike in enostavne elemente telovadbe, kot so počepi, gibanje rok in nog, plesni koraki,« smo še izvedeli o vadbi, nad katero se večinoma navdušujejo ženske. Udeležite se je lahko v Ljubljani v prostorih Inergije, pa tudi drugod po Sloveniji, saj je od leta 2012 pri nas za vodenje hooping vadbe usposobljenih približno 18 učiteljev.

Več: www.hooping.si in www.facebook.com/HoopingSlovenija

Besedilo: Metka Pravst // Fotografije: Mitja Resnik 

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec