Danes nam tehnologija , ki jo uporabljamo v zobozdravstvu, omogoča, da je število obiskov pri zobozdravniku manjše, pa še ti so bolj prijetni. Nepogrešljiv tehnološki pripomoček je dentalni laser.
Ob pravilni uporabi, o njej predava dr. Aleksandra Križaj Dumić na Akademiji za laserje in zdravje (LAHA), in ustrezni zaščiti je popolnoma varen za pacienta. Lasersko zdravljenje se postopoma uveljavlja tudi pri nas.
»Delo z laserjem nam omogoča veliko prednosti. Pacienti imajo po posegu manj zapletov, manj bolečin, ni oteklin, ni vnetij, rana se zaceli hitreje, strah pred obiskom zobozdravstvene ordinacije upada,« pravi Križaj Dumićeva.
Na Zobozdravstveni in estetski kliniki Križaj, ki jo vodi, laserje uporabljajo že desetletje, in to skoraj na vseh področjih: pri odstranjevanju zobne gnilobe, zdravljenju vnetja dlesni, zdravljenju obolenj zobne pulpe in koreninskih kanalov, v oralni kirurgiji, estetskem zobozdravstvu, pri zdravljenju aft in herpesov, kot terapijo proti smrčanju, pri odstranjevanju drobnih žilic in dlačic na obrazu ter za pomlajevanje kože obraza.
Pet razlogov za uporabo laserja v zobozdravstvu
Manj bolečin: Pritisk na zobe in vibracije pri klasičnem vrtanju povzročajo nelagodje, neprijetne bolečinske impulze, lahko tudi neznosno bolečino. Pri pulznem laserju je posamezen pulz laserskega žarka tako kratek, da se živec ne odzove na bolečinski dražljaj, zato anestezija pri delu z laserjem ni potrebna.
Učinkovito odstranjevanje bakterij: S klasičnimi kemičnimi sredstvi lahko odstranimo bakterije le na površini. Z laserjem, ki deluje globinsko, lahko uničimo bakterije tudi v globini.
Večja natančnost: Visokoenergijski laser uporabljamo namesto svedra. Deluje ciljno selektivno, kar pomeni, da učinkuje na točno določeno tkivo. Klasičen sveder ne prepozna različnih tkiv, zato odstrani tudi del zdravega tkiva.
Boljše celjenje ran: Laser ima dezinfekcijsko funkcijo, krvavitve ob posegih so minimalne, šivi večinoma niso potrebni, rane se celijo mnogo hitreje.
Biostimulacija z nizkoenergijskimi laserji: protibolečinska terapija, hitrejša regeneracija.