Prihajajo obvezni jezikovni testi za vse otroke, ki so dopolnili štiri leta

20. 5. 2025
Prihajajo obvezni jezikovni testi za vse otroke, ki so dopolnili štiri leta (foto: Profimedia)
Profimedia

Po njenih besedah je najprej treba ozavestiti starše, nato pa v vrtcih ciljno delati na spodbujanju otrok.

Zvezna ministrica za družino, starejše, ženske in mladino Zvezne republike Nemčije iz vrst CDU, Karin Prien, je napovedala uvedbo obveznih jezikovnih testov za vse otroke, ki so dopolnili štiri leta. Cilj je boljša priprava otrok na šolo. Po njenih besedah je najprej treba ozavestiti starše, nato pa v vrtcih ciljno delati na spodbujanju otrok. »Težava se ne začne v vrtcu, ampak v družini,« je dejala Prien. Dodala je: »Brez diagnostike ni spodbujanja.«

»Kje še primanjkuje besednega zaklada, kje so primanjkljaji v znanju nemščine? Zato želimo uvesti obvezno diagnostično testiranje po vsej Nemčiji za vse štiriletne otroke ter obvezno dodatno jezikovno spodbudo za otroke, ki to potrebujejo.«
 
Jezikovni testi in prepoved mobilnih telefonov v šolah

Konkretno naj bi znova uvedli posebne jezikovne skupine v vrtcih, predvsem v socialno občutljivih območjih – zlasti v bližini šol, vključenih v program »Startchancen« –, ki bi prejele dodatno podporo. Ministrica Prien je napovedala več milijard evrov naložb v vrtce in šole v prihodnjih letih, predvsem iz posebnega sklada za infrastrukturo.

Hollywoodski legendi na rdeči preprogi v Cannesu prekipelo (VIDEO)

Prav tako se je zavzela za prepoved zasebne uporabe mobilnih telefonov v osnovnih šolah: »Raziskave so vse bolj jasne: predolga uporaba zaslonov vodi do slabših učnih rezultatov, slabših socialnih veščin in psihičnih težav,« je dejala Prien za skupino medijev Funke. »Tega problema se moramo hitro in resno lotiti.«

 »Jasno sem proti mobilnim telefonom v osnovnih šolah«

Čeprav je regulacija mobilnih telefonov v šolah v pristojnosti zveznih dežel, je Prienova jasna: »V osnovnih šolah bi morala biti zasebna uporaba mobilnih telefonov prepovedana. V srednjih šolah pa je treba najti starosti prilagojena pravila.« Trenutno se ministri za izobraževanje iz posameznih dežel intenzivno ukvarjajo s to temo. Zvezna vlada bo, kot je napovedala Prien, zagotovila znanstvene podlage za sprejemanje odločitev.

»Po mojih izkušnjah mora biti cilj postopno odpravljanje zasebne uporabe mobilnih telefonov v šolah – vendar skladno s starostjo. Izkušnje kažejo, da so šole – in večina staršev – hvaležni, kadar obstajajo jasne in poenotene smernice.«

Prien tudi o pravilih za uporabo spolno občutljivega jezika

Poleg tega je Prien pozvala k enotnim pravilom za uporabo spolno občutljivega jezika v šolah. »V državi priseljevanja je pomembno, da se poučuje in piše po enotnih pravilih,« je dejala ministrica. »Šole in državne institucije naj sledijo pravilom Sveta za nemški pravopis.« Prien poudarja, da je spolno občutljiv jezik pomemben, vendar: »Posebni znaki, kot so zvezdice, dvopičja ali podčrtaji, se v šolah ne bi smeli poučevati ali uporabljati.« »Enotna pravila so mi pomembna in jih bomo v mojem ministrstvu tudi izvajali,« je dodala.

Ker je izobraževanje v Nemčiji v pristojnosti zveznih dežel, zvezna vlada ne more uveljaviti zavezujočih pravil, lahko pa daje priporočila. Karin Prien je od začetka maja nova zvezna ministrica za izobraževanje in družino v vladi kanclerja Friedricha Merza. Pred tem je bila ministrica za izobraževanje v Schleswig-Holsteinu.