Prijetno za oko: Stiliranje polic

14. 4. 2019 | Vir: Jana
Deli
Stilsko dovršena polica v dnevni sobi. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Police v vašem domu niso namenjene zgolj odlaganju, ampak so ogledalo vašega počutja. 

A kako stilirati police, da ne bodo videti natrpano in da se bo pogled na njih ustavil in odpočil? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, s pomočjo katerih boste police uredili kot strokovnjaki. Med policami – pa naj gre za knjižne police ali police v kuhinji – morate najprej zagotoviti primeren razmik. To pomeni, da police ne smejo biti preblizu, da boste lahko nanje postavili kakšen višji predmet in da ne bodo napolnjene povsem do vrha.

Izberite temo in barvno kombinacijo

Tematsko okraševanje polic je zadnje čase izredno priljubljeno, saj vam omogoča harmonično urejanje okrasja glede na sezonske praznike ali zanimanja, ki vas navdihujejo. Čeprav imate doma veliko dekorativnih predmetov, nikar ne razstavite vseh naenkrat, ampak naredite izbor in upoštevajte pravilo, da ne smete kombinirati skupaj več kot treh barv. Upoštevajte nasvet, da na policah najbolje deluje načelo 'manj je več'.

Razmerje velikih in malih kosov

Police naj bodo razgibane, zato nanje postavite različno velike izdelke – vaze, košarice, svečnike, kipce, fotografije, okvirje s citati in podobne predmete, ki vas navdihujejo in razveseljujejo. Ko se boste lotili postavljanja, upoštevajte dejstvo, da bodo najlažje našli mesto najprej večji kosi, šele nato na police dodajajte manjše okraske. Veliki in pomembni kosi so lahko v središču, ni pa nujno, saj lahko z njimi na strani ustvarite drugačno dinamiko. Ko boste na police razporejali manjše okraske, pa ne pretiravajte, saj se mora oko ob pogledu na polico spočiti. Torej izognite se skušnjavi in ne dopustite, da bi pogled begal od enega okraska k drugemu.

Ključ je v ponavljanju

Ponavljanje okvirjev ali košar iz iste kolekcije le v različnih velikostih in na različnih policah je prijetno za oko, pri tem pa je zelo pomembno, da se okrasni poudarki ponovijo in stilsko povežejo v celoto. Imejte v mislih, da se lahko ponavljajo tako okrasni elementi kot tudi barve in teksture. Poskrbite le, da teh poudarkov ne bo preveč, saj bi tako lahko ogrozili harmoničen in enoten videz police. Da bo polica delovala usklajeno, se morajo dekorativni elementi v ujemajočih se barvnih odtenkih ponavljati na različnih koncih. Uporabite trikotni pristop ali nanizajte okraske v lihih številih, navadno so nanizani trije v vrsto.

Trikotni pristop in trio

Priljubljen način zlaganja na police je v obliki trikotnika – na primer: vaza na vrhnji polici na sredini police in na polici pod njo še dve podobni vazi, ki sta zamaknjeni v levo in desno, da ob pogledu od spredaj tvorijo nevidni trikotnik. Odlično delujejo tudi trije predmeti eden poleg drugega na isti polici – na primer: trije enaki svečniki ali trije podobni kipci, ki se slogovno ujemajo in tvorijo zaključeno celoto.

Knjižne postavitve

Knjige naj bodo na policah razporejene tako navpično kot tudi vodoravno, saj s tovrstno razgibano postavitvijo vnesejo na polico dinamiko. Starinske knjige lahko na primer uporabite tudi za doseganje višine. Čudovito deluje postavitev knjig v obliki trikotnika – največja naj bo na dnu, na njej pa naj se proti vrhu nanizajo vedno manjše knjige, na knjige pa lahko postavite kipec ali kakšno manjšo lončnico oziroma kaktus, ki ne potrebuje veliko vode, da se izognete prepogostemu zalivanju.

Okrasje z globljim pomenom

Je že res, da številni okraski delujejo elegantno, a na domačih policah izbirajte med predmeti, ki vam nekaj pomenijo – ne pozabite dodati kakšne umetnine ali družinske fotografije, lahko tudi kakšen spominek s potovanja ali iz narave. Naj vam vsak predmet na polici prikliče v spomin prijetne občutke, saj boste še raje pogosteje pogledovali na polico in se doma počutili še prijetneje.

Besedilo: Metka Pravst // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju