Znani profesor nevrologije na Harvardu pravi, da te 4 navade ubijajo naše možgane (in to vsi počnemo)

6. 6. 2025
Znani profesor nevrologije na Harvardu pravi, da te 4 navade ubijajo naše možgane (in to vsi počnemo) (foto: profimedia)
profimedia

Dr. Rudolf Tanzi, profesor nevrologije na Univerzi Harvard, trdi, da ima veliko ljudi štiri navade, ki so usodne za zdravje možganov. Sčasoma so postale standard, ki ni le sprejet, ampak cenjen in spodbujan, nihče pa ob tem ne pove dovolj jasno, da dolgoročno škodujejo našemu spominu, splošnemu zdravju in zdravju možganov ter kakovosti življenja.

Dr. Rudolf Tanzi navaja naslednje štiri prakse kot usodne za naše možgane.

1. Osemurni delovnik

To so običajni delovni časi in večina od nas ima takšno delovno obremenitev, da nam niti to pogosto ni dovolj, da bi opravili vse, kar moramo.

Korporacije so osemurni delovnik postavile za normo, vendar to ubija produktivnost in naše možganske celice. Človek ni bil ustvarjen za to, da bi sedel in delal osem ur na dan.

Delo je bistveno, da našemu življenju da smisel in ohrani naše možgane ostre in jasne, vendar preobremenjenost in sedeč način življenja počasi zastrupljata naše kognitivno zdravje.

Telefonski klici, dolgi sestanki brez namena in pomena, naporni delovniki – vse to povzroča ogromno izgorelost, ki je noben počitek ne more pozdraviti.

Če ne najdete službe, ki ne zahteva osem ur dela na dan, potem se potrudite, da si 'tlako' vsaj nekoliko olajšate:

Kako so glasovali poslanci na enem najbolj napetih glasovanj v tem mandatu DZ
  • Za vsako uro sedenja si vzemite 5–10 minut odmora.
  • Preživite več časa v naravi izven delovnega časa, da dobite dovolj sončne svetlobe.
  • Poskusite zmanjšati svojo delovno obremenitev.

2. Pozabljate na to, da ste introvertirani

Morda vas gneče tako motijo, da včasih ob koncu tedna nočete zapustiti hiše. Morda ste introvertirani in vam že sama misel na pogovor z neznancem povzroča nelagodje.

Upoštevajte, da takšna naravnanost vodi v slabo kognitivno zdravje, saj je za optimalno zdravje možganov zelo pomembno biti v stiku in ustvarjati povezave z drugimi ljudmi.

Izolacija povečuje psihosocialni stres, kar še dodatno povečuje tveganje za srčne in nevrološke bolezni. Po drugi strani pa osamljenost povečuje tveganje za tesnobo in depresijo.

Dr. Tanci svetuje, da bi morale biti te interakcije smiselne, zato izberite stalen stik z ljudmi, ki jih cenite in za katere vam je mar.

Glede tega lahko sami storite naslednje:

  • Poskrbite, da ste v rednem stiku s prijateljem: prek sporočil, klicev ali emailov.
  • Načrtujte zabavne dejavnosti s prijatelji ob koncu tedna.
  • Poskusite s skupinskimi vadbami ali se prijavite na dejavnost, ki bi vas lahko povezala z ljudmi s podobnimi interesi.

3. Vsaj 12 ur na dan preživite pred zaslonom

Vaš osemurni delovnik ustvarja še eno veliko težavo, ki zagotovo škoduje zdravju možganov. Tretjino dneva delate pred zaslonom, nato pa se sprostite z gledanjem televizije, igranjem video iger ali spremljanjem družbenih medijev.

To pomeni, da sta tako delo kot sprostitev povezana z zasloni, kar še dodatno kvari vaš spanec, ki ga nujno potrebujete za pravilno delovanje možganov. Za dobro delovanje naslednjega dne potrebujete vsaj šest ur spanja vsako noč. Že manjše pomanjkanje spanca lahko negativno vpliva na vašo osredotočenost in koncentracijo ter na vaše navdušenje.

Občasno si privoščite počitek oči med delom:

  • Dovolj je, da jih zaprete za samo dve minuti.
  • Poiščite nove hobije, ki ne zahtevajo gledanja v zaslon.
  • Vsaj eno uro pred spanjem se izogibajte izpostavljenosti svetlobi zaslona.

4. Preobremenjenost nas 'ubija'

Drug vidik sodobnega življenja, ki nas počasi uničuje, je preobremenjenost oziroma vrvež. Tekma za doseganjem ciljev in potrebo po zaslužiti več je neskončna. Jemlje vam ves čas in energijo. To je črna luknja, ki pogoltne vašo mladost.

Kaos in neprestano pehanje bosta prispevala k stresu. Višji dohodki niso nekaj slabega, vendar morate pri tem ostati realni.

To je tisto, kar lahko storite:

  • Postavite si pametne cilje, ki jih ni pretežko doseči.
  • Poiščite stransko delo, ki je zabavno in razvija vaše spretnosti, ni pa to še eno opravilo.

Profesor s Harvarda svetuje

"Skrajni čas je, da se znebite vpetosti v navade, ki vam škodujejo, in najdete način, kako živeti svoje življenje na način, ki je zdrav za vaše možgane. Preobremenjenost bo iz vaših možganov pregnala vse dobre ideje. Dolgotrajno sedenje vam bo uničilo hrbet. Nenadzorovana izpostavljenost zaslonu bo motila vaš cikel spanja. Kronični stres zaradi žongliranja z delovnimi obveznostmi in stranskimi obveznostmi pa bo uničil vaše duševno zdravje."