Te navade povečajo vlago v domu, s tem pa zdravstvena tveganja, preverite, če to počnete tudi vi (in takoj prenehajte)

18. 10. 2024
Deli
Plesen na steni (foto: Profimedia)
Profimedia

Številni se soočajo s pojavom plesni v domu, kar je lahko res neprijetno - predstavlja pa tudi zdravstveno tveganje.

Jesen je tisti letni čas, ko je v zraku res veliko vlage, ta pa vdira tudi v naše domove. Gre za glivico, ki zaradi prevelike vlage in pomanjkanja pretoka zraka "napada" notranjost hiš in stanovanj. No, vzrok za to so lahko tudi navade, ki se jih prepogosto niti ne zavedamo. To pa vsekakor lahko popravimo!

Plesen se lahko pojavi v različnih oblikah, ena od najpogostejših pa se razvija z delovanjem glivice Alternaria, ki raste v pogojih visoke vlage in slabega prezračevanja. Na prvi pogled plesen prepoznamo po temnih madežih v naših domovih. Alternaria je temnozelene barve, v glavnem pa prekriva zidove in strope, pojavi pa se tudi na pohištvu. Ko se to zgodi, gre za znak, da imamo resne težave s plesnijo,

Preberite še: Ko so ju vprašali o prekinitvi, je bilo vse jasno, Williamov odziv je potrdil tisto, o čemer se že lep čas govori

Vlažnost zraka v notranjih prostorih ne bi smela presegati 60 odstotkov, saj to pomeni, da gre za prekomerno vlago, ki takoj privabi neželenega "obiskovalca" oziroma plesen. A če smo pozorni, si je mogoče pomagati in delovati tako, da se te težave ne pojavijo

Navade, na katere moramo biti pozorni

V kuhinjah in kopalnicah je zvišana vlažnost, zato se v teh prostorih lahko najhitreje razvije plesen. Topla para po tuširanju ustvarja idealne pogoje, še posebej, če kopalnica nima ustreznega ventilacijskega sistema oziroma če je ne moremo dobro prezračiti.

Poleg tuširanja je eden od največjih vzrokov pojava glivice sušenje brisač v kopalnici. Vlažne brisače v takem prostoru, ki ga ne moremo hitro prezračiti, kaj kmalu postane obetaven "dom" za plesen. Enako velja za kuhinjo. Ko kuhamo brez nape ali ventilatorja, delamo napako. Para, ki se tvori med kuhanjem, pripomore k nabiranju vlage. S tem pa povečamo tveganje za nastanek plesni na stenah, pod kuhinjskim pomivalnim koritom ali okrog cevi.

Pozimi tudi perilo pogosto sušimo v notranjih prostorih, kar prav tako poveča tveganje za plesen. Ko perilo sušimo v zaprtih prostorih, voda izpareva iz blaga in zvišuje raven vlage v zraku. Če se prostor ne zrači dovolj, plesen lahko hitro najde pot do sten, stropa, pa tudi do pohištva.

Če imamo čez dan zagrnjene zavese in tako preprečujemo, da svetloba pride v prostor, delamo plesni veliko uslugo. Pomanjkanje zračenja dodatno vzpodbuja njeno rast, še posebej na okenskih steklin in stenah ob oknu. Zato le odgrnite zavese in dvignite žaluzije tudi takrat, ko je zunaj oblačno in megleno.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj