Prva dobrodelna adventna večerja v vili Podvin

28. 12. 2016 | Vir: Jana
Deli

Bistvo delovanja Vile Podvin je v povezovanju. Povezali so se z radovljiškimi gostinci, kmeti, podjetniki in javnimi zavodi. Povezali so se tudi s Centrom za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Radovljica in pripravili prvo dobrodelno adventno večerjo.

V ključevanje ljudi s posebnimi potrebami v običajna delovna okolja je pri nas prej izjema kot pravilo. A na srečo obstajajo ljudje, ki so zmožni potisniti predsodke družbe na stran in jim dati priložnost. Eden od teh je chef Uroš Štefelin iz Vile Podvin. Dobro pozna delovanje CUDV in njegove varovance, saj je v omenjenem centru bila zaposlena njegova mama. Za začetek so se povezali z eno od njihovih šestih bivalnih enot, samostojnih bivanjskih skupnosti, v katerih živijo odrasli s posebnimi potrebami. Živijo tako kot vsiugi, zjutraj odidejo na delo v varstveno-delovni center (VDC), kjer izdelujejo enkratne izdelke, prave umetnine; keramične krožnike, skodelice, vaze, podstavke, vezejo prtičke in predpasnike, slikajo umetniške slike.

Popoldne se vračajo v enoto, kjer si sami pripravljajo obroke, obdelujejo vrt, pospravljajo, nakupujejo ... Povezali so se z namenom, da raziščejo najljubše jedi varovancev, pregledajo sestavine, ki jih vključujejo v svoje jedilnike, in preverijo, kaj bi lahko izboljšali, nadgradili, spremenili in se naučili. Sestajali so se vsak teden v podvinski kuhinji, kjer so pod Uroševim vodstvom spoznavali nove tehnike in sestavine ter se naučili pripraviti nove jedi, s katerimi si bodo popestrili svoj jedilnik.

A to je samo začetek. Uroš je s svojo ekipo in varovanci centra pripravil prvo adventno večerjo z dobrodelno noto, na katero so povabili družine varovancev, ugledne podjetnike, gospodarstvenike in strokovnjake. Na večerji so prvič predstavili blagovno znamko Biseri, ustvarjeni z ljubeznijo, pod katero so združili edinstvene umetniške izdelke, ki nastajajo v CUDV. Stene Vile Podvin so bile okrašene z umetniškimi slikami varovancev, obiskovalci pa so lahko občudovali (in kupili) uporabne unikatne keramične izdelke visoke kakovosti, ki nastajajo v CUDV pod mentorstvom magistra slikarstva Matjaža Arnola.

Visoka kakovost, uporabnost, unikatnost in edinstvenost njihovih keramičnih izdelkov, je prepričala tudi chefa Uroša Štefelina, ki je pri njih naročil serijo krožnikov za svojo restavracijo, iz njihovih delavnic pa prihajajo tudi skodelice za kavo in čaj, ki jih uporabljajo v restavraciji. Večerja je potekala v sproščenem vzdušju, vse je teklo brez napak. Še posebej ponosno so varovanci postregli filet postrvi s črno rižoto, ki so jo postregli na 'svojih' krožnikih. S svojo zavzetostjo, marljivostjo in iskrenostjo so varovanci dokazali, da njihova drugačnost ni le omejitev, ampak tudi bogastvo. Z delom, ki bi ustrezalo njihovim sposobnostim, bi lahko obogatili marsikateri kolektiv, bodisi s svojo prisotnostjo ali pa s svojimi unikatnimi izdelki.

Biseri, ustvarjeni z ljubeznijo, so prva blagovna znamka umetnin varovancev v Sloveniji. Ambiciozen projekt želi s svojo podobo v kupcu vzbuditi občutek, da je naredil nekaj več za skupnost. Izdelki blagovne znamke Biseri so sad timskega dela, večina izdelkov je namreč rezultat dela več varovancev. Proces njihove izdelave je zasnovan tako, da vsak posameznik čim bolj izkoristi svoje sposobnosti, tako nekdo dela na vretenu, drugi izdeluje ročaje skodelic, tretji barva ... Vsak izdelek je sad dela več parov rok in zato popolnoma unikaten.

Besedilo: Vera Simončič // Fotografije: Primož Predalič

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord