Ali veste, kaj je učinek NOCEBO in kako se ta nanaša na psihiatrijo ter duševno zdravje?
Dr. Jessica Taylor je britanska psihologinja, feministična avtorica in aktivistka. Leta 2020 je napisala odmevno knjigo z naslovom 'Zakaj so za vse krive ženske'. Pojavila se je na britanski televiziji, vključno z dokumentarnim filmom BBC Two Womanhood in v dokumentarcu o resničnem kriminalu My Lover, My Killer, ki je bil predvajan na Channel Five.
Zelo aktivna je na družbenih omrežjih, kjer razburja z objavami tipa, da je 'psihiatrija le psevdoznanost' in da 'borderline in histrionična osebnostna motnja nista dokazani medicinski stanji'.
Zaradi svojih stališč je bila napadana na Facebooku in Twitterju, zdaj omrežju X, tako s strani skrajne desnice kot najbolj okostenele psihiatrične srenje. Med drugim so že vdrli tudi v njen računalnik.
Nocebo, senčni brat placeba
V eni od svojih zadnjih objav pa spet dviguje prah. Tokrat namreč spregovori o tem, da je po njenem mnenju 'psihiatrična diagnoza zelo nevaren nocebo'.
Nocebo v latinščini pomeni 'škodoval bom' - in točno to počne, v svoji objavi zapiše dr. Taylor in nadaljuje: "Kjer placebo zdravi, nocebo škodi. Če verjamete, da se vam bo stanje zaradi nečesa poslabšalo, se to pogosto tudi zgodi. Če vam povedo, da bo zdravilo povzročilo stranske učinke, je veliko večja verjetnost, da boste razvili točno te simptome – tudi če je bilo zdravilo le sladkorna tabletka. Če vam zdravnik pove, da je vaša bolezen terminalna, se lahko vaše stanje hitreje poslabša, tudi če se je motil."
Da ima nocebo resnično tako močan učinek, so opazovali v kar nekaj študijah.
Ena znana študija tako opisuje moškega, ki je umrl, potem ko so mu postavili napačno končno diagnozo pljučnega raka. Umrl je navkljub temu, da je obdukcija pokazala, da sploh ni imel raka, in da so bili torej rezultati testa napačno interpretirani.
Njegovo stanje se je začelo poslabševati od trenutka pogovora z zdravnikom, ki mu je povedal, da ima pred seboj le še malo časa.
"Kaj ga je torej zares ubilo? Kako je pravzaprav umrl?" se sprašuje dr. Jessica Taylor, potem pa zapiše: "To ni psevdoznanost. Gre za fenomen, ki ga dokazujejo desetletja raziskav v nevroznanosti, farmakologiji in psihologiji."
Ne verjamete?
V nadaljevanju le nekaj študij nocebo učinka:
- V študiji iz leta 2007 so moški dobili sladkorno tabletko in povedali, da gre za zdravilo, ki bi povzročilo erektilno disfunkcijo. Več kot 40% jih je razvilo erektilno disfunkcijo, čeprav sploh niso jemali aktivnih zdravil.
- V drugem preskušanju so zdravi udeleženci dobili laktozo (v bistvu mlečni sladkor), vendar so jim rekli, da gre za zdravilo, ki lahko povzroči prebavne motnje. Več kot 70% udeležencev je poročalo o simptomih, kot so napihnjenost, slabost in želodčni krči. Vseh teh simptomov pa ni povzročala laktoza, temveč zgolj in samo njihovo prepričanje.
- Še posebej šokanten primer, o katerem so poročali v Lancetu, pa opisuje mladeniča, ki je poskušal samomor z 29 kapsulami placeba, za katerega je verjel, da je močan antidepresiv. Zrušil se je in postal hipotenziven, nato so ga odpeljali v bolnišnico. V kritičnem stanju so zdravniki hiteli ugotoviti, s čim se je mladenič predoziral, da bi ga lahko rešili. Šele potem, ko so zdravniki odkrili, da so bile kapsule inertne, so se njegovi simptomi hitro razrešili sami od sebe.
Ti primeri kažejo, kako močan je nocebo učinek: samo pričakovanje lahko povzroči resnične fizične in psihološke simptome. Če verjamete, da boste trpeli, se vaše telo na ta prepričanja tudi odzove. "Če verjamete, da se vam bo stanje poslabšalo, se vam zelo verjetno tudi bo," pravi dr. Jessica Taylor.
"Iz zato verjamem, da so psihiatrične diagnoze, zlasti po travmi, ena od najnevarnejših in premalo poznanih oblik noceba v naši družbi. Pa ne samo to. Verjamem tudi, da nocebo učinek resno škoduje ženskam in dekletom, ki jim je bilo rečeno, da so njihove travme in minule zlorabe duševna motnja.
Do you know what the Nocebo Effect is, and how it applies to psychiatry and mental health?
— Dr. Jessica Taylor (@DrJessTaylor) April 13, 2025
My new article discusses my belief that psychiatric diagnosis is the ultimate Nocebo.
Nocebo is Latin for “I shall harm” - and that’s exactly what it does.
Where placebo heals, nocebo… pic.twitter.com/9zOhfuA40C
Nocebo v psihiatriji
V članku je dr. Jessica Taylor še bolj izčrpna kot na družbenem omrežju.
Takole piše:
Predstavljajte si to. Greste skozi pekel. Pravkar ste bili zlorabljeni. Žalujete izgubo ljubljene osebe. Podoživljate travme iz otroštva, ki ste se jih nenadoma spomnili. Imate nočne more, doživljate panične napade. Ne morete se osredotočiti. Počutite se otrplo, nato prestrašene, potem globoko žalostne. Počutite se, kot da izgubljate razum.
Odpravite se k zdravniku ali k strokovnjaku za duševno zdravje ali k psihiatru, ker obupano iščete pomoč in se sprašujete, ali je z vami kaj narobe ...
Namesto da bi slišali tisto, kar ste resnično potrebovali, t.j. 'kaj se vam je zgodilo?', ali, kar bi bil prav tako razumem odziv stroke na preživelo travmo, t.j. 'niste zlomljeni, preobremenjeni ste', od nih slišite:
"Imate generalizirano anksiozno montnjo."
Ali: "To se sliši kot velika depresivna motnja, potrebovali boste antidepresive."
Ali še huje: "Izpolnjujete merila za mejno osebnostno motnjo in potrebujete napotnico za zdravljenje in zdravila."
Ta trenutek - prav tam - je učinek nocebo v akciji. Ker tisto, kar ste pravkar prejeli, ni podpora, ampak deterministična, patološka oznaka. Oznaka, ki pogosto prihaja z mračnimi napovedmi: 'to je kronično' in 'to od zdaj naprej si'.
To je zdaj vaša identiteta. In to bi se lahko vse še poslabšalo. Morda boste potrebovali zdravila za celo življenje. Ker ste visoko tvegani. Ste nepredvidljivi. Ste nestabilni.
In najnevarnejši del? Verjamete jim. Verjamete, da vaše reakcije niso samo POVSEM NORMALNI odzivi na skrajno stisko. Začnete jim verjeti, da so to zares znaki motnje. Nehate razmišljati: 'Sem travmatizirana' in začnete razmišljati: 'Duševno sem bolana'.
To prepričanje - da internalizacija psihiatrične diagnoze - začne oblikovati vaš um, vaše vedenje in občutek zase.
Tako kot nocebo.
- Preberite si tudi: Nova radikalna medicinska hipoteza: Učinek placeba je lahko koristnejši