Radioaktivni odpadki so otroke izpostavili tveganju za raka, ugotavlja študija

23. 7. 2025
Radioaktivni odpadki so otroke izpostavili tveganju za raka, ugotavlja študija (foto: profimedia)
profimedia

Radioaktivni odpadki, ki so ostali po prizadevanjih ZDA za razvoj atomske bombe v 40-ih letih prejšnjega stoletja in pozneje, so otrokom, ki so živeli blizu St. Louisa v Missouriju, povzročili znatno povišano tveganje za raka tekom njihovega življenja, ugotavlja nova študija.

V sklopu tajnega projekta Manhattan so radioaktivne odpadke iz predelave urana v St. Louisu shranjevali v sodih ali pa jih celo pustili na prostem v podeželskem območju severno od mesta, blizu pritoka imenovanega Coldwater Creek. Ta nevarna praksa je bila javno priznana šele konec 80-ih let.

V novi študiji je raziskovalna skupina pod vodstvom znanstvenikov s Harvardske univerze pregledala zdravstvene zapise ljudi, ki so kot otroci živeli blizu Coldwater Creeka.

"Naše raziskave kažejo, da so imele skupnosti okoli severnega St. Louisa presežno pojavnost raka zaradi izpostavljenosti onesnaženemu Coldwater Creeku," je povedal Marc Weisskopf, okoljski epidemiolog s Harvardske šole javnega zdravja TH Chan.

Raziskovalci so analizirali podatke 4.209 oseb, ki so preživele otroštvo v okolici Coldwater Creeka, in jih razvrstili glede na oddaljenost od potoka. Te podatke so primerjali s pojavnostjo raka med udeleženci, ki so danes stari med 55 in 77 let.

Novoodkrite fotografije potrjujejo, da je bil Epstein na Trumpovi poroki

Skupno je 24 % (oz. 1.009 oseb) poročalo, da so kadarkoli zboleli za rakom. Od teh jih je 30 % živelo manj kot en kilometer od potoka.

Z drugimi besedami, življenje v razdalji enega kilometra od Coldwater Creeka je bilo povezano s 44 % višjim tveganjem za razvoj raka. Ker v študijo niso bili vključeni ljudje, ki so že umrli zaradi raka, bi bila ta povezava lahko še močnejša.

Čeprav podatki ne dokazujejo neposredne vzročne povezave, močno kažejo, da je bilo povečano tveganje za raka v neposredni bližini onesnaženega območja posledica radioaktivne kontaminacije potoka.

"Ko bomo vključili še več udeležencev in nadaljevali spremljanje obstoječih, bomo lahko izboljšali natančnost naših ocen ter raziskali dejavnike, ki vplivajo na različno stopnjo tveganja," pišejo raziskovalci v objavljenem članku.

Ameriški kongres je pravkar sprejel razširjeno različico Zakona o odškodninah zaradi izpostavljenosti sevanju (Radiation Exposure Compensation Act – RECA), preko katerega lahko prizadeti prebivalci zahtevajo odškodnino od vlade – Coldwater Creek pa je zdaj zajet v zaščitnih ukrepih.

Raziskovalci poudarjajo, da so bile predhodne preiskave, ki so zanikale povezavo med rakom in Coldwater Creekom, pomanjkljive, saj so temeljile na podatkih sodobnih prebivalcev, ne pa tistih, ki so tam živeli kot otroci.

Skupina, ki je izvedla študijo, si ne prizadeva zgolj za odgovornost ameriške vlade za povzročena zdravstvena tveganja, temveč tudi za večjo previdnost pri prihodnjem razvoju jedrskih projektov.

"Ugotovitve bi lahko imele širše posledice – ko države razmišljajo o povečanju jedrske energije ali razvoju večjega števila jedrskih orožij, lahko odpadki teh dejavnosti znatno vplivajo na zdravje ljudi, celo pri nizkih ravneh izpostavljenosti," opozarja Weisskopf.