Raje banane in ne sol? Nova raziskava na novo piše nasvete o krvnem tlaku

19. 4. 2025
Raje banane in ne sol? Nova raziskava na novo piše nasvete o krvnem tlaku (foto: profimedia)
profimedia

Kaj pa, če za nadzorovanje krvnega tlaka naredimo več s povečanjem kalija v prehrani kot z zmanjšanjem soli?

Nove raziskave kažejo, da je premik ravnovesja med tema dvema elektrolitoma – zlasti povečanje s kalijem bogatih živil, kot so banane, paradižnik in brokoli – morda bolj učinkovita strategija pri obvladovanju krvnega tlaka.

Kalij v primerjavi z natrijem za krvni tlak

Nove raziskave Univerze Waterloo kažejo, da je lahko povečanje količine kalija v vaši prehrani – zlasti v razmerju do natrija – učinkovitejše pri zniževanju krvnega tlaka kot preprosto zmanjšanje vnosa soli.

Visok krvni tlak prizadene več kot 30 odstotkov odraslih po vsem svetu. Je glavni dejavnik tveganja za bolezni srca in možgansko kap, povezan pa je tudi s kronično boleznijo ledvic, srčnim popuščanjem, nepravilnim srčnim ritmom in celo demenco.

Ponoven premislek glede zmanjšanja soli

"Običajno se nam, ko imamo visok krvni tlak, svetuje, da uživamo manj soli," je povedala Anita Layton, profesorica uporabne matematike, računalništva, farmacije in biologije na Univerzi Waterloo.

"Naše raziskave pa kažejo, da bi lahko dodajanje več živil, bogatih s kalijem, v našo prehrano, kot so banane ali brokoli, bolj pozitivno vplivalo na naš krvni tlak kot samo zmanjšanje natrija."

Vloga elektrolitov v telesu

Kalij in natrij sta oba elektrolita – minerala, ki telesu pomagata prenašati električne signale, uravnavati delovanje mišic in uravnavati ravnovesje tekočin. Ravnovesje med tema dvema mineraloma ima ključno vlogo pri vzdrževanju zdravega krvnega tlaka.

"Prvi ljudje so jedli veliko sadja in zelenjave in posledično so se regulativni sistemi našega telesa morda razvili tako, da najbolje delujejo z dieto z visoko vsebnostjo kalija in nizko vsebnostjo natrija," je povedala Melissa Stadt, doktorska kandidatka na oddelku za uporabno matematiko Waterlooja in glavna avtorica študije.

Problem industrializirane prehrane

"Danes je v zahodni prehrani veliko več natrija in manj kalija. To lahko pojasni, zakaj se visok krvni tlak pojavlja predvsem v industrializiranih družbah, ne pa v izoliranih družbah."

Medtem ko so prejšnje raziskave pokazale, da lahko povečanje vnosa kalija pomaga nadzorovati krvni tlak, so raziskovalci razvili matematični model, ki uspešno identificira, kako razmerje med kalijem in natrijem vpliva na telo.

Kako spolne razlike vplivajo na krvni tlak

Model ugotavlja tudi, kako razlike med spoloma vplivajo na razmerje med kalijem in krvnim tlakom.

Študija je pokazala, da moški lažje razvijejo visok krvni tlak kot ženske pred menopavzo, vendar se moški tudi pogosteje pozitivno odzovejo na povečano razmerje med kalijem in natrijem.

Vir: SciTechDaily