Raziskovalci so postregli z dokazi, da družbeni ugled zviša raven testosterona pri moških

4. 7. 2018
Deli
Raziskovalci so postregli z dokazi, da družbeni ugled zviša raven testosterona pri moških (foto: profimedia)
profimedia

V novi študiji, objavljeni v mesečniku Journal of Personality and Social Psychology, so raziskovalci pod drobnogled postavili glasbenike in sicer člane univerzitetne godbe na pihala. Družbeni ugled nastopajočih, ki hkrati igrajo igrajo in korakajo po cesti, je moškim povečal testosteron v telesu.

»Osupnil nas je tako imenovani zmagovalni učinek, ki smo ga že raziskovali v mnogih drugih vrstah, od insektov do rib in nekaterih primatov,« je o delu povedal docent psihologije na univerzi Urbana-Champaign v Illinoisu Joey T. Cheng. »Zmagovalni učinek poznamo iz živalskega sveta. Po zmagi v boju ali kakšnem drugem medsebojnem tekmovanju bo zmagovalec uspešnejši od tekmecev tudi v nadaljnjih obračunih. Biologi ta učinek že dolgo poznajo in skušajo razumeti, kako deluje. Pri iskanju odgovora, zakaj ena zmaga pripomore k novemu uspehu, so odkrili, da vzrok tiči v tako imenovani skriti psihologiji. Po zmagi namreč organizem preplavi visok val testosterona, zvišana raven testosterona pa poveča tekmovalne sposobnosti, kot so na primer vztrajnost, trdovratnost, drznost in samozavest. V takih okoliščinah se možnosti za novo zmagoslavje močno okrepijo,« je Cheng pojasnil delovanje zmagovalnega učinka.

»Presenetilo nas je skromno število raziskav zmagovalnega učinka pri človeku, zato smo tega lotili mi. Osredotočili smo se na raziskovanje, kaj se dogaja v telesu ljudi, ki si pridobijo ugled, družbeno veljavo, prestiž. Ugled smo obravnavali kot pri človeku najbolj razširjeno obliko prevlade, morda celo bolj pomembno, kot je pri živalih pomembna telesna premoč. Za raziskavo smo izbrali godbenike, saj glasbeniki z nadarjenostjo, znanjem in sposobnostmi uživajo v družbi velik ugled. Odkrili smo, da smo ljudje zelo podobni živalim in da družbeni prestiž prav tako zvišuje izločanje testosterona,« je še razložil Cheng.

Raziskovalci so dva meseca merili količino testosterona pri 177 godbenikih, ki so veljali za najbolj uspešne člane orkestra in jih je glasbena skupnost nadvse cenila. Meritve so pokazale, da se je pri glasbenikih z večjim ugledom raven testosterona dvignila, medtem ko se je pri moških z manj veljave znižala. To pravilo je obveljalo tudi, ko so opravili meritve, zasnovane na priljubljenosti in prijateljskih vezeh.

»Naše družbene izkušnje – to so uspehi na različnih področjih, ki nam dajo občutek, da nas drugi spoštujejo in občudujejo, zaradi česar smo posledično ponosni nase – imajo zelo velik in daljnosežen psihološki in biološki učinek. Vplivajo na motivacijo, zavest in nadaljnji uspeh,« je razložil ameriški psiholog.

Zanimivo je, da so povezavo med ugledom in testosteronom ugotovili le pri moških. »Zdi se, da pri ženskah ni te zveze. Očitno ženske delujejo drugače, kar bo treba še raziskati in odkriti, kako one tekmujejo med seboj, kakšna je njihova psihološka osnova in kaj je značilno za njihov tekmovalni naboj,« je povedal Cheng in povzel ugotovitve študije: »Misel, da je družbena dinamika človeškega obnašanja zelo podobna dogajanju pri živalih, se mi zdi nadvse fascinantna. V prihodnje bodo po moje pomembne prav primerjalne raziskave, ki se bodo poglobile v podobnosti in različnosti med človekom in primati.«

Vir: PsyPost

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec