Različne vrste riža so primerne za različne jedi

2. 3. 2017 | Vir: Jana
Deli
Različne vrste riža so primerne za različne jedi (foto: shutterstock)
shutterstock

Če vse jedi pripravljate samo z eno vrsto riža, potem zamujate bogastvo tekstur in arom, ki vam jih različne vrste riža lahko ponudijo. V grobem riž ločimo glede na velikost njegovih zrn na dolgozrnatega, srednjezrnatega in okroglozrnatega. Njegova tekstura je lahko kremasta ali pa rahla, barve pa segajo od bele do rdeče.

Dolgozrnati riž

Kot že namiguje ime, so zrna dolgozrnatega riža dolga in tanka. Če ga le ne prekuhamo, je dolgozrnati riž rahel, suh in čvrst, zrna se ne lepijo med sabo. Basmati riž je vrsta dolgozrnatega riža z dolgimi in tankimi zrni, ki hitro kuhan in ima značilno aromo. Samo riž, pridelan v severni Indiji ali Pakistanu, je lahko označen kot basmati riž. Pred kuhanjem ga obvezno oplaknemo, da odstranimo škrobni prah, ki je na rižu ostal po brušenju.

Parboiled riž

Parboiled riž je obdelan s posebnim postopkom. Polnozrnati riž namočijo, skuhajo na pari, posušijo in mu šele nato odstranijo zunanje luske, obrusijo in polirajo. Proces spravi vitamine in minerale v sredino riževega zrna, zato ima parboiled riž več hranilnih snovi kot navaden beli riž. Riž je rahlo rjave barve in tudi če ga prekuhamo, se njegova zrna ne zlepijo.

Srednjezrnati in okroglozrnati riž

Te vrste riž vsebuje škrob amilopektin, ki povzroči, da se zrna zlepijo skupaj. Po končanem kuhanju se zrna držijo skupaj, zato so te vrste riža primerne za kremne jedi oz. za jedi, pri katerih želimo, da se riž zlepi skupaj. V to skupino spadajo vrste riža za rižoto, kjer zrna sicer ohranijo svojo obliko, istočasno pa postanejo kremasta. Najboljše vrste riža za rižoto prihajajo iz Italije, najbolj razširjen je arborio riž, še bolj kakovostna in s tem precej dražja pa sta vrsti carnaroli in vialone nano.

Rjavi riž

Nekateri mu pravijo tudi polnozrnati ali integralni riž. Od belega se loči samo po stopnji obdelave. Pri rjavem rižu odstranijo samo zunanjo lusko, semenska ovojnica in kalček pa ostaneta nedotaknjena. Rjavi riž vsebuje več vlaknin, vitaminov in mineralov in nas za dlje časa nasiti. Zaradi ohranjene ovojnice se precej dlje kuha kot beli, krajši pa je tudi njegov rok trajanja.

Vera Simončič

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec