Razlog, zakaj muhe krožijo po vaši sobi, čeprav je okno odprto, bo mnoge presenetil

8. 5. 2025
Razlog, zakaj muhe krožijo po vaši sobi, čeprav je okno odprto, bo mnoge presenetil (foto: profimedia)
profimedia

Strokovnjak je pojasnil, da samci pogosto zasedajo določene zračne prostore.

S prihodom toplejšega vremena poleg sončnih dni in preživljanja časa na prostem prihajajo tudi manj dobrodošli gostje, in sicer muhe.

Te nadležne žuželke so vse bolj prisotne v domovih, zlasti v kuhinjah in okoli hrane, kar moti vsakdanje življenje in ogroža občutek čistoče. Kljub na stežaj odprtim oknom se muhe pogosto zdijo odločene, da ostanejo v zaprtih prostorih, krožijo okoli luči, brenčijo okoli stropa in ignorirajo vsako pot za pobeg, ki jim jo poskušate ponuditi.

Vendar pa po mnenju strokovnjakov obstaja specifičen in presenetljivo organiziran razlog za to frustrirajoče vedenje.

Ples samcev za samice

Muhe pravzaprav niso zgolj izgubljene ali trmaste, ampak kot je pojasnil Jochen Zeil, opravljajo nekakšno teritorialno patruljo.

Zeil, ki je doktoriral iz vizualnih sistemov za muhe na Univerzi v Sussexu, je pojasnil, da samci muh pogosto zasedajo določene zračne prostore, najpogosteje v bližini svetil.

Ta majhna območja postanejo glavna mesta za privabljanje samic, samci pa bodo tam večkrat zaokrožili, da bi tako odvračali morebitne tekmece. Če se pojavi rivalska muha, se je ta namre prisiljena spustiti na nekoliko nižjo višino, pogosto le 10 do 30 centimetrov pod prvotno, kjer bo začela svojo lastno patruljiranje.

Pa samice muh? Te privlačijo najbolj prometni zračni prostori, kjer se zbira največ samcev, še pojasnjuje Zeil.

Tako se jih znebite

Na žalost lastnikov domov pa muhe, ko enkrat pridejo v notranjost, ni enostavno spraviti ven.

Čeprav njihove sestavljene oči ponujajo široko vidno polje, muhe jasno vidijo le na kratke razdalje in imajo težave z zaznavanjem svetlobe. To pomeni, da odprto okno, še posebej, če je v notranjosti še vedno prižgana umetna razsvetljava, morda sploh ne bo zaznano kot izhod.

Strokovnjaki predlagajo, da je za spodbujanje muh k odletu najbolje ugasniti notranje luči in pustiti, da naravna svetloba od zunaj deluje kot vizualni vodnik. V nasprotnem primeru se lahko soočite s trdovratnim brenčanjem in kroženjem, dokler se žuželke ne utrudijo ali ne najdejo novega zanimivega področja, kjer bodo počele to isto.