Rožmarin: Aromatičen polgrm

23. 8. 2017 | Vir: Jana
Deli
Rožmarin: Aromatičen polgrm (foto: Profimedia, Shutterstock)
Profimedia, Shutterstock

Ste že kdaj pomislili, kaj pomeni ime rožmarin in od kod prihaja? Aromatična sredozemska rastlina je zelo priljubljena v kuhinji.

Rožmarin (Rosmarinus officinalis) spada v družino ustnatic (Lamiaceae) in je tipična sredozemska rastlina. Največ jih raste v obalnih pokrajinah in posebno pogosto na skalnatih pobočjih sredozemskega prostora. Latinsko ime rosmarinus pomeni morska rosa. Oznaka najbrž opozarja na pogost pojav rastline na sredozemskih obalah.Drugi domnevajo, da ime izvira iz grških besed rhops myrinos (balzamični grm), kar označuje visoko vsebnost eteričnih olj.

Egipčani, Grki in Rimljani so zimzelen in močno dišeč polgrm že v antiki uporabljali kot nadomestilo za kadilo na ritualnih prekajevanjih. Kot zelišče boginje ljubezni Afrodite je simboliziral ljubezen in zvestobo. Od leta 800 so v vrtovih Karla Velikega vzgajali rožmarin in tudi v srednjem veku je polgrm dobil pomembno vlogo kot zdravilno zelišče. Začimbnico z rahlo grenko noto že stoletja uporabljajo v kuhinji za začinjanje mesa, ribe, zelenjave in krompirja. Posušeno zelišče je primerno za zeliščne potpurije ali čaje.

Rast

Rožmarin je večletni polgrm, ker njegovi poganjki do zime ne olesenijo popolnoma. Raste gosto pokončno in v starosti je lahko zelo širok. Poganjki so vpadljivo oglati in močno razvejani. Nekatere sorte lahko odvisno od podnebja in rastišča zrastejo v višino tudi do dva metra.

Cvetenje

Že zgodaj spomladi, približno od marca do začetka maja, se v zalistjih pojavijo lijakasti ustnati cvetovi. Odvisno od sorte so modro vijoličasti, svetlo modri, rožnati ali beli in privabljajo številne žuželke.

Rastišče in tla

Rožmarin zaradi izvora daje prednost sončnim, toplim in zaščitenim rastiščem z ugodno mikroklimo. Dobro prenaša vročino in v toplih pokrajinah ga lahko posadite na prosto ali vzgajate v loncu. Rad ima zmerno suha in zelo prepustna apnenčasta tla, ki so lahko nekoliko kamnita.

Sajenje in nega

Rožmarin se počuti zelo dobro v zeliščni spirali poleg sivke, timijana ali ožepa. Težka tla zrahljajte s peskom ali prodom. Primerno rastišče za rožmarin je tudi skalnjak. Posadite ga na prosto spomladi v čim bolj pusto, prepustno zemljo, da se do prvega mraza dobro ukorenini. Za vzgojo rožmarina v loncu pomešajte navadno zemljo za posodovke ali zelišča z veliko peska ali glinenega granulata, ker ima polgrm rad mineralne substrate z malo humusa. Posoda naj ima luknjo za odtekanje vode. Rožmarin zalivajte redno, vendar le zmerno. Medtem ko rastlina zlahka prenaša sušo, je zelo občutljiva za stoječo vlago. S starostjo jo je treba vse redkeje presajati v dovolj veliko posodo. Obrežite jo konec marca po cvetenju, da je grm lepo kompakten. Rožmarina na prostem sploh ne gnojite, rožmarin v posodi pa dvakrat do trikrat v sezoni zalijte s šibko koncentracijo tekočega gnojila.

Zimska zaščita

Rožmarin prenese mraz do -10 °C in naj ostane zunaj čim dlje tudi v loncu. Prezimite ga v neogrevanem rastlinjaku, v katerem pa ne sme zmrzovati. Lahko ga postavite na temno tudi v garažo, kjer sicer večinoma izgubi vse liste, vendar spomladi znova požene. Zelišče pozimi zalivajte le toliko, da se koreninska gruda ne izsuši popolnoma. Marca rastlino znova postavite na teraso. Rožmarin na prostem zaščitite z debelo plastjo jesenskega listja v predelu korenin. Krošnjo lahko ovijete v zimsko kopreno ali pokrijete s smrečjem. Tla naj bodo suha.

Pobiranje in uporaba

Rožmarin lahko pobirate vse leto. Pobirajte posamezne liste ali z ostrim nožem odrežite cel poganjek. Aromatični listi so uporabni sveži in kuhani z mesnimi jedmi, kot sta jagnjetina in perutnina, vendar tudi primerni za zelenjavne narastke in v manjši količini kot posebna nota za sladice, čatnije ali marmelade. Rožmarin je zelo priljubljena sestavina v sredozemski kuhinji. Lahko ga uporabljate tudi posušenega, ker ne izgubi arome.

Sorte

'Arp' je robustna, dokaj prezimna sorta s svetlomodrimi cvetovi in debelimi, sivo zelenimi listi. 'Davor' je sorta nizke rasti in primerna za lonce na balkonu in terasi. Ima rožnate cvetove. 'Blaulippe' je kompaktna sorta s temno modrimi cvetovi in dokaj občutljiva za mraz. 'Majorca Pink' raste stebrasto, ima številne nežno rožnate cvetove in svetlozelene iglice. Je zelo občutljiva in primerna za lonce. 'Severn Sea' raste široko, ima ozke liste in vijoličasto modre cvetove. Prezimite jo na svetlem in hladnem mestu. 'Tuscan Blue' raste hitro in pokončno. Listi so modro zeleni in intenzivnega okusa.

Razmnoževanje

Rožmarin se dobro razmnožuje s potaknjenci. Narežite približno deset centimetrov dolge poganjke, ki so v spodnjem delu že rahlo oleseneli. Spodnje liste strgajte s stebel in potaknjence posamično ali v šopu potisnite pet centimetrov globoko v lonce z zemljo za vzgojo. Zemljo navlažite in čez lonce poveznite prozorno vrečko iz folije. Brž ko se tvorijo močne korenine in se na poganjkih pojavijo novi listi, mlade rastline po potrebi pikirajte. Za razmnoževanje s setvijo se lahko odločite spomladi, vendar so mladi sejanci občutljivi na glivične bolezni in rastejo zelo počasi.

Krepi spomin

Rožmarin je odlična in zelo zdravilna začimba, s katero lahko popestrite jedi. Prijetno diši, zato lahko nabran šopek odišavi stanovanje. Poleg tega je izredno zdravilna za možgane, izboljšuje spomin, kognitivne funkcije, znanstveniki pa trdijo, da preprečuje tudi razvoj demence. Eterična olja, ki jih rožmarin vsebuje, so polna antioksidantov, ki zdravilno delujejo na možgane. Dovolj je, da sveži rožmarin zmečkate z rokami in ga vdihujete. Tako se iz rastline sproščajo zdravilne snovi. 

Besedilo: Jasna Milinković
Fotografije: Shutterstock Profimedia

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ