Rožnati oktober je svetovni mesec boja proti raku dojk!

25. 10. 2016 | Vir: Jana
Deli
Rožnati oktober je svetovni mesec boja proti raku dojk! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Rak dojk je trenutno najpogostejši rak žensk in najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri ženskah v EU.

V Sloveniji na leto na novo zboli okoli tisoč žensk, kar je približno tri na dan. Zgodnje odkrivanje je najbolj učinkovita preventiva. Ženske si moramo dojke pregledovati vsak mesec (od pubertete do konca življenja), in to med osmim in dvanajstim dnem menstrualnega cikla, ko so dojke mehkejše in manj boleče. Ženske v postmenopavzi pa vedno na isti dan v mesecu.

Z rednim samopregledovanjem spoznamo svoje zdrave dojke, tako da lažje prepoznamo njihove morebitne spremembe. Dojke si pregledujemo z blazinicami iztegnjenih prstov ali s celo dlanjo.

Samopregledovanje ima dva koraka, najprej gledamo, nato pretipamo. Tipljemo dovolj čvrsto, stoje in (ali) leže, pred ogledalom, pod prho ali na postelji. Pozorne smo na vsako spremembo, ki smo jo zagledale ali otipale.

5 korakov samopregleda

  • Stopimo pred ogledalo in si ogledamo dojke. Opazujemo spremembe zunanjosti: rdečina, oteklina, ugreznjena koža ali bradavica, sprememba kože (npr. pomarančasta koža) ...
  • Dvignemo roke in jih položimo za glavo. Ponovno skrbno opazujemo morebitne spremembe oblike dojk oziroma spremembe kože in bradavic.
  • Roke položimo na bok, nagnemo se proti ogledalu in potisnemo ramena naprej. Znova si dobro ogledamo morebitne spremembe oblike dojk.
  • Dvignemo levo roko ter z dlanjo in prsti desne roke pretipamo dojko in tkiva v okolici. To najlažje storimo namiljene pod prho. Dojko najprej pretipamo v vseh smereh: krožno, vzdolž dojke in od roba dojke proti bradavici. Preverimo morebitni izcedek iz bradavice. Ne pozabimo pretipati tudi pazduhe.
  • Opisane postopke ponovimo tudi leže. Pod ramo si podložimo blazino ali zloženo brisačo. V tem položaju je dojka manj napeta, pregled pa posledično lažji. Ne pozabimo pretipati pazduhe. Postopek ponovimo na drugi dojki.

Ni vsaka sprememba dojke znak za rakavo obolenje. Vozličavost dojk je dokaj pogosta in dojke se med menstrualnim ciklusom spreminjajo. Če zatipamo zatrdlino, ki se ne spreminja z menstrualnim ciklusom, je vedno na istem mestu in traja več kot en mesec, se čim prej odpravimo k svojemu ginekologu.

Besedilo: Vera Simončič , Fotografije: Shuttersock

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju