Sajenje sadnega drevja je eno izmed prvih opravil v prebujajoči se pomladi

17. 3. 2017 | Vir: Jana
Deli
Sajenje sadnega drevja je eno izmed prvih opravil v prebujajoči se pomladi (foto: shutterstock)
shutterstock

Optimalni čas za sajenje sadnega drevja je jesen po odpadanju listja in zgodnja pomlad.

Preden se lotimo sajenja, si pripravimo vse potrebno. Izberemo kompost ter druga organska gnojila kot nadomestek hlevskega gnoja za založno gnojenje in izboljšanje aktivnosti tal, nekaj mineralnega gnojila, po potrebi šotni substrat, mrežo za zaščito korenin proti voluharju ter kol in vrvico za privezovanje sadike.

Najprej izkopljemo jamo širine 60 in globine 40 cm. Po izkopu ločimo zgornjo plast zemlje, ki jo imenujemo živica, in spodnjo plast zemlje, imenovano mrtvica. Posebej ločimo tudi izrezano travno rušo. Mrtvico in živico obogatimo s kompostom, najbolje takšnim iz fermentiranih grozdnih tropin, ki vsebuje žive mikroorganizme za aktivacijo tal. Mikroorganizmi oz. talne drobnoživke so zelo pomembne za ustvarjanje humusa ter nadaljnjo enakomerno oskrbo rastlin s hranili. Zelo pusti peščeni zemlji lahko dodamo tudi nekaj šotnega substrata. Živico nasujemo v spodnjo plast jame, mrtvico na koncu v zgornje plasti jame.

Na dno položimo ostanke odrezane travne ruše. Vse skupaj dobro nasekamo z lopato in nasujemo malo živice.

Na to podlago postavimo mrežo proti voluharju. V mrežo zabijemo ošiljen kostanjev kol. Na dno mreže nasujemo živico. Sadiko nato vstavimo v mrežo in njene korenine razporedimo v vse smeri. Ko je sadika na primerni globini, ob rob jame položimo 2 do 3 gnojilne tablete, zasujemo s preostalo živico in na koncu še z mrtvico. Sadiko, obdano z zemljo, malo potresemo in se prepričamo, da pod koreninami ne nastaja prazen zračni prostor.

Po sajenju ob obodu krošnje dodamo še nekaj dolgodelujočega peletiranega organskega gnojila (takšno rastlinskega izvora ima daljše delovanje) in dve do tri pesti mineralnega sadjarskega gnojila, da zagotovimo založno gnojenje. Sadiko sadnega drevesa nato v obliki osmice privežemo ob količek. Posajeno drevo dobro zalijemo. Med vegetacijo je treba paziti, da se zemlja ne izsuši.

V rastni dobi drevo vsako pomlad pognojimo vsaj dvakrat, najbolje z mineralnim sadjarskim gnojilom ali dolgodelujočim peletiranim organskim gnojilom.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord