Sam svoj mojster - restavriranje starega pohištva

23. 6. 2019 | Vir: Jana
Deli

Starinski kosi pohištva v modernih interjerjih postajajo vse bolj priljubljeni, zato dvakrat premislite, preden katerega odpeljete na odpad. Staro pohištvo in skrinje lahko prodate zbirateljem ali pa se lotite domačega restavriranja in zapuščenemu zakladu iz zgodovine obnovite staro slavo.

Prenavljanje starinskih kosov pohištva je lahko zabavno, a ni primerno za vsakogar, kajti vedeti morate, kaj počnete.

Domača prenova naj poviša vrednost

Ne glede na vašo željo po prenovi se vprašajte, ali lahko staremu pohištvu s prenovo znižate vrednost. Če tega ne morete realno oceniti sami, naj vam pri tem pomaga kakšen strokovnjak. Pred oživljanjem stare slave starinskega kosa pohištva prav tako temeljito ocenite njegovo varnost. Če presodite, da je varen za nadaljnjo uporabo in da zaradi obnove ne bo trpela njegova vrednost, je čas, da čim bolj realno ocenite stroške, ki bodo pri prenovi nastali. Svetujemo vam, da naredite tudi seznam potrebnega nadomestnega materiala – predvsem imejte v mislih, ali boste manjkajoče noge, predale, ročaje ipd. iskali na bolšjaku ali boste po rezervne dele zavili v bližnjo trgovino, vprašajte pa se tudi, ali je mogoče nekatere dele nadomestiti s sodobnejšimi in bolj vzdržljivimi materiali, ki bodo tak kos ohranjali pri življenju še dolgo časa. Določite tudi predvideni čas prenove, čeprav bo to projekt v vašem prostem času. In še trik: Če boste morali za prenovo izbranega kosa pohištva kaj razstaviti, uporabite pametni telefon in za vsak primer postopek razstavljanja dokumentirajte s fotoaparatom. Tako boste imeli v žepu neke vrste navodila za sestavljanje in po prenovi posameznih delov vam vračanje v prvotno stanje zagotovo ne bo povzročalo preglavic.

Osnovna zaščita in potreben material

Prenove starega pohištva se lotite v domači delavnici ali v kakšnem posebnem prostoru, ki ga lahko primerno zaščitite pred vso nesnago, ki jo boste odstranjevali med restavriranjem. Tudi sami poskrbite, da boste med delom primerno zaščiteni z zaščitno obleko, rokavicami in očali. Pri uporabi kemikalij, ki odstranjujejo stare barve, pri delu s kovinskimi deli ali pri brušenju kovine in lesa pa obvezno uporabite še zaščitno masko, da v telo ne boste vnašali kemikalij in vdihavali prašnih delcev. Pred delom poskrbite tudi za nakup materiala, ki ga boste potrebovali za obnovo, in obvezno preverite delovanje orodja, ki vam bo olajšalo restavratorska dela.

Starinska nesnaga in brušenje

Marsikateri starinski kos ne potrebuje veliko pozornosti, le malce nege, zato s posameznega kosa z mokro krpo odstranite prah in drugo nesnago, s pomočjo posebnih čistil odstranite tudi razpokano barvo in okrušen lak, znebite se strganega tekstila in zarjavelih vijakov. Če vijake lahko nadomestite z novimi, poiščite primerne, v nasprotnem primeru jih boste morali očistiti s posebnim čistilom za rjo. Ker imajo starinski kosi pohištva pogosto okrasne ornamente, te očistite s ščetko za pomivanje posode, pri finih detajlih pa si lahko pomagate tudi z zobno ščetko. Ko boste odstranili vso nesnago, se lahko lotite brušenja. Velja pravilo, da se vedno brusi sprva z grobim brusilnim papirjem, nato pa še večkrat z vse bolj finim brusilnim papirjem, dokler površina za nanašanje barve ali zaščitnega laka ni dovolj gladka. V fazi brušenja boste odstranili površinske praske, večje udrtine in praske pa lahko v tej fazi zapolnite s kitom za les. Pri tem pazite na izbiro barve kita – ta se mora ujemati z barvo lesa. Ko se kit dobro posuši, površine še enkrat natančno zbrusite in s površine odstranite vse prašne delce, predvsem pa tisti najbolj fin prah.

Kje ga boste občudovali?

Pri lakiranju in barvanju imejte v mislih potrebe pohištva – kam ga boste postavili in kakšni bodo pogoji prostora, v katerem bo stal – bo postavljen v kopalnici in ves čas izpostavljen vlagi, ga boste postavili v dnevno sobo, ki jo vsak dan obsije močno sonce, ali boste kos pohištva postavili poleg kamina, kjer bo izpostavljen večjim temperaturnim nihanjem. Vse to imejte v mislih, ko kupujete zaščitni lak ali barvo. Pri nanašanju laka in barve s čopičem zajemite manjšo količino zaščitnega sredstva, saj ga boste po površini lažje razporedili, predvsem pa ne bo bojazni, da bi na koncu barvanja na površini odkrili zasušene kapljice. Zato barvo ali lak raje nanašajte v več tankih plasteh in vedno počakajte, da se predhodna plast dobro posuši. Na koncu prenove sestavite vse dele pohištva skupaj in uživajte v sadovih svojega restavratorskega dela. 

Besedilo: Metka Pravst // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju