Množične tatvine prek samopostrežnih blagajn: »banana trik« uporablja stotine potrošnikov, supermarketi hočejo blagajničarke nazaj

17. 1. 2025
Deli
Množične tatvine prek samopostrežnih blagajn: »banana trik« uporablja stotine potrošnikov, supermarketi hočejo blagajničarke nazaj (foto: Profimedia)
Profimedia

Tole se dogaja vse bolj pogosto.

Veliko število ljudi uporablja samopostrežne blagajne, da plačajo manj za nekatere izdelke ali pa sploh nič, kar ustvarja velike težave verigam supermarketov, ki se zato raje vračajo k "dobrim starim blagajnikom". Šest milijonov Britancev zlorablja samopostrežne blagajne v supermarketih in tako krade, je ugotovila študija Ipsosa, poroča Daily Mail.

Ko izbirajo izdelke na zaslonu, vsak osmi kupec klikne na cenejšo možnost, čeprav to ni izdelek, ki ga dejansko kupuje. Ipsos je izvedel anketo med 1.099 ljudmi, da bi raziskal prakso, imenovano "banana trik". To se običajno zgodi pri nakupu sadja ali zelenjave, kjer potrošniki namerno izberejo na zaslonu cenejšo možnost.

Zanimivo je, da 48 odstotkov anketirancev verjame, da "banana trik" ne bi smel biti obravnavan kot kaznivo dejanje. Osem odstotkov je izjavilo, da so ukradli živilo, cenejše od 10 funtov, 26 odstotkov pa meni, da to ne bi smelo biti prekršek. Nekateri so priznali, da ne plačajo izdelkov, vrednih en funt. Daily Mail nadalje poroča, da so kraje po trgovinah narasle na rekordne ravni. Zabeleženih je bilo 443.995 kraj v enem letu, kar je približno 50 kraj na dan.

Tedenski horoskop (20.–26. 1.): Odnosi bodo na preizkušnji

Preberite še: Ljudem, ki imajo v datumu rojstva eno od teh števil, jih čaka dobra usoda, sreča in obilje

Po določenih ocenah se tako letno povzroči škoda v višini 1,8 milijarde funtov, trgovine pa morajo izločiti dodatnih 700 milijonov, da uvedejo varnostne ukrepe.

Ali samopostrežne blagajne prikrivajo kraje?

Mnogi krivijo uvedbo samopostrežnih blagajn za porast kraje. Število samopostrežnih blagajn je v Veliki Britaniji naraslo s 53.000 na 80.000, v ZDA pa se začenjajo vračati k standardnim blagajnam. Zdi se, da bodo nekatere britanske verige supermarketov storile enako. Direktor "Morrisons" je priznal, da so "šli predaleč" pri postavljanju samopostrežnih blagajn, zato bodo zdaj iskali način, da "vzpostavijo ravnovesje".

Iz "Asde" so sporočili, da bodo namesto tega vlagali v osebje. Kljub temu večina velikih trgovin nadaljuje z nameščanjem samopostrežnih blagajn, saj se tako povečuje učinkovitost, hkrati pa zmanjšujejo stroški. Vendar pa se nekateri kupci pritožujejo nad stroji, ker raje med plačevanjem komunicirajo z ljudmi.

Zabeležen je bil tudi porast kraje med pripadniki srednjega razreda, zaradi česar "Morrisons" zdaj preučuje odločitev o postavitvi samopostrežnih blagajn. Nekatere trgovine bodo te blagajne zaprle za nekaj ur na dan, šest dni v tednu.

Novo na Metroplay: "Ko pripoveduje o sebi, pripoveduje o vseh nas" | Ksenija Medved