Shranjevanje semen in priprava na zimo

30. 9. 2017 | Vir: Jana
Deli
Shranjevanje semen in priprava na zimo (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ko že pridelujete vrtnine za prehrano, lahko mimogrede in brez posebnega truda pridelate še lastna semena za posevke v naslednjem letu.

S tem boste prihranili precej denarja, poleg tega pa boste vedeli, da so bila semena vaših priljubljenih in preverjeno dobrih sort vzgojena po ekoloških načelih. Z nabiranjem doma pridelanih semen boste poleg zelenjave dobili še dodaten pridelek. Med svojimi rastlinami boste lahko za seme pustili tiste, ki so najokusnejše in dajejo najboljši pridelek.

Slaba stran domačega pridobivanja semen je v tem, da rastlin za seme ni mogoče pojesti, ampak jih je treba dlje pustiti v zemlji, da cvetijo in povsem dozorijo. To včasih ni mogoče, ker ste posadili premalo rastlin ali ker je prostor na gredicah že namenjen drugim posevkom. Če semenskih rastlin ni mogoče ustrezno osamiti, bodo semena zaradi oprašitev s pelodom drugih rastlin dedno zelo različna in nikakor ne enaka starševski rastlini. Prav tako se ne izplača zbirati semen drugih križancev F1 (hibrid), ker bodisi ne kalijo ali iz njih nastale rastline niso take kot starševske.

Preden semena shranite v papirnate vrečke ali majhne zavitke, jih je treba popolnoma posušiti. Vsak zavitek označite z imenom vrtnine in datumom, ko je bilo seme nabrano. Semena vedno hranite v hladnem in suhem prostoru, ki je varen pred mišmi in drugimi škodljivci.

Pustite jih cveteti

Semena lahko dobite samo z rastlin, ki so prej cvetele. Večina listnatih in korenastih vrtnin se običajno pobere še pred cvetenjem, zato je treba nekaj rastlin pustiti v zemlji, da cvetijo in razvijejo plodove

Shranite suha semena

Rukola in več drugih vrtnin ima semena v luskah. Ti plodovi morajo popolnoma dozoreti ter postati suhi in rjavi, preden padejo na tla ali se razpočijo, pa je treba iz njih izluščiti semena.

Semena iz strokov

V suhih poletjih pri fižolu in drugih stročnicah nekaj strokov pustite na rastlinah, da postanejo papirnato suhi, sicer jih potrgajte in posušite ter nato izluščite semena.

Semena iz sočnih plodov

Vlažne plodove pustite dozoreti na rastlini ter jih nato potrgajte, prerežite in iz njih odstranite semena. Razprostrite jih na papirnato brisačo, da se posušijo.

Draga semena

Najbolje je zbirati semena, ki so zelo draga, in semena vrtnin, ki jih nameravate gojiti tudi prihodnje leto. Semena lahko tudi izmenjujete s prijatelji. Številna zelišča, na primer komarček, kumino in koper, gojimo tudi zaradi pridelka semen. Grahu pustite dozoreti samo nekaj zadnjih strokov; tako bodo rastline dolgo cvetele in dajale pridelek. Zbirajte fižolova semena. Posušena lahko uporabite pri kuhanju in za sejanje. Shranite jih v kozarce. Veliki plodovi buč vsebujejo množico semen. Zberite le semena iz najboljših plodov. Zelena solata in druge solatnice gredo rade predčasno v cvet. Pustite jih rasti in odcveteti. Plodiče nato poberite z najkrepkejših rastlin.

Nujne priprave

Zima sicer še ni pred vrati, a vse hladnejše noči in krajši dnevi nas opominjajo, da je poletje dokončno minilo in da se je treba pripraviti na zimo. Zaradi obilice dela s spravilom pridelka je jeseni težko misliti vnaprej, vseeno pa je treba lepo septembrsko vreme izkoristiti za nekatere nujne priprave na zimo. Temeljito čiščenje gredic je zelo pomemben ukrep za preprečevanje bolezni in zatiranje škodljivcev, ki bi lahko prezimili v rastlinskih odpadkih. Sproti je treba odstranjevati odpadlo listje, da ne prekrije trajnih zelišč in drugih vrtnin, ki prezimijo na prostem. Zdaj še vedno rastejo pleveli; ne smete jim pustiti, da zavzamejo prazne gredice.

Zdravo ravnovesje

Vendar je treba pri teh opravilih poskrbeti za naravno ravnotežje. Vrt je tudi v zimskih mesecih bivališče številnih živali, ki potrebujejo ustrezno hrano in skrivališče. V skritem kotu vrta pustite kup listja za prezimovališče ježev in koristnih žuželk. Ptiči bodo pozimi po tleh iskali plodove in semena, zato poskrbite, da bodo vrtne gredice pred zimo počiščene, vendar ne do golega.

Če imate na vrtu ali v njegovi bližini velika drevesa, postavite iz kolov in žične mreže zgrajeno kletko za pripravo listovke. Drevesno listje se kompostira počasneje od večine drugih rastlinskih odpadkov, zato ga je bolje ločeno predelati v listovko.

Zastirka za gola tla

Gola tla in zimske razmere niso najboljša kombinacija. Močni nalivi uničujejo strukturo tal in iz njih izpirajo hranilne snovi. Zato z zastirko prekrijte prazne gredice in večje praznine med prezimnimi rastlinami.

Splošno pospravljanje

Z gredic in iz posod odstranite plevel, ostanke pobranih vrtnin in vse druge rastlinske odpadke, da med njimi ne bi prezimili škodljivci in bolezenske klice. Pograbite tudi listje, da ne bo prekrivalo prezimnih vrtnin.

Namestitev mastnih trakov

Pred škodljivci, ki lezejo po deblih navzgor in v krošnji odlagajo jajčeca, lahko sadno drevje zaščitite z mastnimi trakovi, ovitimi okrog debla približno 60 cm nad tlemi.

Zbiranje pribora

Zberite lončke, etikete, žice, zalivalke in vse druge vrtnarske drobnarije, ki ste jih od pomladi do zdaj hote ali nehote puščali na vrtu. Preden jih pospravite, jih temeljito očistite.

Jesensko čiščenje

Večina jesenskih opravil je malenkosti, na katere zlahka pozabimo. Pospravite še vrtno lopo in očistite orodje, da bo spomladi takoj uporabno. Očistite vrtne škarje in z žično mrežico odstranite umazanijo, ki se je nabrala na rezilih. Obrišite kole in druge opore za rastline. Zvežite jih v snope in shranite pod streho. Pred prvimi zmrzalmi preverite, ali imate dovolj vrtnarske tkanine za zaščito rastlin in izolacijo rastlinjaka. Z rastlinjaka odstranite senčila, saj bodo vse preostale vrtnine potrebovale čim več svetlobe in toplote.

Besedilo: Jasna Milinković
Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju