Skrb za bolnika je zahtevna - sledi pa ji tudi družbena izolacija

12. 11. 2017
Deli
Skrb za bolnika je zahtevna - sledi pa ji tudi družbena izolacija (foto: Profimedia)
Profimedia

Gospa je vrsto let hodila v isti frizerski salon. Imela je svojo rutino. A hkrati je skrbela za moža, ki je zbolel za Alzheimerjevo boleznijo.

Mož 62-letne Marcy je bolan. Ne more ga kar pustiti samega doma, zato ga vzame s seboj. Preden stopi iz hiše, mu Marcy mora pomagati, da se stušira in obleče, vstaviti pa mu je treba tudi slušni aparat. Potem se oba počasi napotita do avta. V frizerskem salonu, v katerega je hodila, nikogar ni motil. Sedel je in gledal televizijo, včasih pa je celo malce zadremal. Frizerka je občasno uredila tudi njega. Tako je bilo vse do nekega dne, ko jo je nagovorila lastnica salona. Rekla je, da se druge stranke zaradi njiju počutijo zelo neprijetno.

"Osupnila sem. To, da vnuki strank tečejo po salonu, pa je v redu? Kaj naj naredim? Ga vtaknem v škatlo ali pustim v avtu?" To se je s solzami v očeh spraševala Marcy, ki se je, tako kot večina ljudi, ki skrbijo za bolne, soočila s tem, da se poleg številnih obveznosti, obiskih pri zdravniku, slabega spanca in prekinitve kariere mora boriti s še eno težavo - družbeno izolacijo.

Druga gospa, ki je delila svojo zgodbo - Betsey - ima 48 let in skrbi za svojo 79-letno mamo, ki je zbolela za spinalno stenozo, artritisom, gibanje pa je ji otežila tudi možganska kap. Le redkokdaj kam gre, kaj pa je najhuje, ju nihče ne pride obiska. Ko Betsey že skoči kam ven, se boji, da bo kje pozabila mobilni telefon. "Nekaj prijateljev me občasno povabi na večerjo, a jaz se ne morem posvetiti drugim zadevam, če se moja mama na tisti dan ne počuti dobro." Dodatno jo skrbi še to, da ob redkih priložnostih, ko se dobi z drugimi ljudmi, nima teme za pogovor prav zaradi njenega življenjskega sloga.

Te težave so torej skupni imenovalec ljudi, ki skrbijo za bolne člane svoje družine. Še posebej pa je hudo, ko bolnik postane še dementen. Običajno se ljudje, ki skrbijo za bolnike, izolirajo sami, saj jih izčrpava dejstvo, da nenehno pojasnjujejo drugim, zakaj družinski član, ki trpi za demenco, počne stvari, ki jih pač počne, in zakaj se jim ni treba bati ali pa se jeziti nanje. Socialna delavka v bolnišnici v Massachusettsu pojasnjuje, da je skrbnikom lažje ostati doma, saj jim druženje prinaša več živčnosti kot užitka.

Raziskave kažejo, da izoliranost in osamljenost lahko zelo škodita človekovemu zdravju. Oboje povezujejo z boleznimi srca in možganskimi kapmi. Pri starejših ljudeh lahko izolacija pripelje do depresije in povečane stopnje umrljivosti. Osamljeni starejši ljudje veliko pogosteje zbolijo za demenco. Izolacija in osamljenost ogrožata ljudi, ki skrbijo za bolne sorodnike, a mogoče jim je pomagati z malenkostmi. Tudi najmanjši ukrepi lahko zmanjšajo njihov občutek izoliranost in izboljša njihovo psihično ter fizično zdravje.

Mary Mittelman je direktorica newyorškega programa za podporo družinam, čigar člani trpijo za demenco ali Alzheimerjevo boleznijo. V okviru programa potekajo svetovanja, imajo skupinska srečanja, možno pa je tudi telefonsko svetovanje. "Podpora zmanjšuje stres in depresijo, saj ko imate nekoga, ki je pozoren in mu je mar, vam je takoj lažje. Čustvena podpora ima večji vpliv od tega, da vam nekdo pomaga pri opravljanju obveznosti," pojasni Mittelmanova.

Ljudje, ki skrbijo za bolne družinske člane, se zbirajo v FB-skupinah ali na spletnih straneh. Mnenja stroke so glede tega deljena. "Na teh straneh ste lahko anonimni in bolj iskreni, kar je dobro. Potrebujemo pa veščine. Skrb za bolnika je delo. Kako lahko vemo, da so podatki na internetu točni in koristni? Kako vemo, ali ima oseba, ki je administrator določene skupine, ustrezno izobrazbo? Kako vemo, da sploh pozna problematiko?" To se sprašuje dr. Carey Wexler - Sherman, geriatrinja iz Michigana.

„Ne vabite me na kosilo, veste, da ne morem iti. Pridite k meni s pico in steklenico vina," iskreno pove Marcy z začetka te zgodbe.

Poznate tudi vi nekoga, ki skrbi za bližnjega? Vedite, da tudi ta oseba potrebuje skrb in pozornost. Zato jo obiščite, pokličite jo, dajte ji vedeti, da ni pozabljena. In če ste njen prijatelj - to tudi ostanite še naprej.

Povzeto po nytimes.com

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec