Neskončno rad ima številke, besede, šport, vesolje, film, poezijo in družino.
Po izobrazbi ste matematik in psiholog – kako vas je pot zanesla v novinarstvo?
Že v prvem letniku študija matematike sem na teletekstu zasledil razpis za športne novinarje. Na avdiciji se nas je zbralo več kot 150 kandidatov in po dolgi proceduri sem bil eden od dveh izbranih. Pozneje je sledil še študij psihologije, vsa tri področja – vključno z novinarstvom – pa so prepletena z obilo številkami.
Zdi se, da je vse, česar se lotite, povezano s številkami, ustvarjate tudi podkast Številke. Kaj vam pomenijo številke?
Navdih. V pripovedovanju je večina navadno pozorna le na črke in besede. A tudi številke so v resnici izjemno morje potencialnih zgodb, ki samo čakajo, da jih opazimo in raztolmačimo. Sicer pa, številke so vsepovsod okoli nas in nam krojijo življenje bolj, kot si mislimo (z njimi plačujemo, v avtu nam merijo hitrost, ob pogledu na uro nam povedo natančen čas ...).
Vas številke kdaj tudi obremenjujejo?
Ne, nikakor ne. No, morda je edina izjema peka, saj se preveč držim navodil v receptu. Ko pecivo po predvidenem času vzamem iz pečice, včasih ugotovim, da še ni dovolj pečeno. (smeh)
Številka v povezavi s čim je v zadnjih dneh najbolj pritegnila vašo pozornost?
V športu je to nedvomno 222. Toliko milijonov evrov je namreč Paris SG plačal Barceloni, da je odkupil brazilskega nogometaša Neymarja. Še pred 20 leti je rekord najdražjega prestopa znašal 10-krat manj, kar priča, da je današnji nogometni svet popolnoma ponorel. Prepad med najbogatejšimi klubi in drugimi se še povečuje. Kar je pravzaprav precej podobno razmerjem v celotni družbi.
Kje bi po vašem mnenju morale številke stopiti bolj v ospredje?
Podnebje. Vsi kazalniki kažejo, da človek s svojim ravnanjem in življenjem precej vpliva na podnebne spremembe. Zvišanje povprečne temperature za dve stopinji do konca stoletja se sliši malenkostno, a to zna podreti precej domin, ki bodo vplivale na kakovost življenja naših zanamcev. Ti nam bodo lahko upravičeno očitali malomarno ravnanje s planetom.
Poleg tega da ustvarjate podkast, ste tudi avtor Športnega SOS na medijskem portalu MMC, kateri šport najraje spremljate in zakaj se vam zdi tako zanimiv?
Nogomet je brez dvoma kralj športa. Je izjemno univerzalen, saj potrebujete le žogo ter nekaj, kar zamejuje dva gola, in ga lahko igrate na vrtu, pred bloki ali na tibetanski planoti. Med posamičnimi športi ima pri meni posebno mesto tenis, ki je tako unikaten že zaradi štetja, seveda pa svoje doda dejstvo, da najbrž živimo v zlati dobi moškega tenisa.
Vesolje je vaše veselje lahko preberemo – imajo tudi tukaj prste vmes številke?
Seveda. Obrnil se bom h Kosovelu in kultnemu Kons. 5., kjer zapiše 0 = ∞. Vesolje je za človekov um (vsaj za mojega) nepredstavljivo veliko, človek v primerjavi z vesoljem limitira proti ničli. A človek je sposoben zaradi svojega uma ugotoviti, kaj se dogaja milijarde svetlobnih let proč, in doumeti nekaj fizikalnih procesov. In vse to z majhne modre pike. Fantastično, neskončno fantastično.
Besedilo: Ksenija Sedej
Fotografije: osebni arhiv
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih