Slezenovci: Poleti bujno cvetijo

6. 8. 2017 | Vir: Jana
Deli

Družina slezenovk je zelo velika. Katerega predstavnika imate na vrtu?

Rožlin (Alcea rosea) spada med najbolj znane slezenovke. Če ga posadite v skupino, pride naravna očarljivost približno dva metra visokega velikana posebno do izraza. Vendar obstaja še veliko več čarobnih rastlin iz družine slezenovcev. Izraz trajne cvetnice uporabljamo prepogosto, vendar izvrstno pristaja k slezenovcem in njihovim sorodnikom. Številni se tako izčrpajo, da izginejo že po dveh ali treh letih. Če se počutijo dobro, se znova pojavijo, in sicer povsem sami – na primer rožlin, muškatni in divji slezenovec.

Kratkotrajni lepotci

Življenje slezenovcev sicer lahko podaljšate z obrezovanjem, dlje ostanejo vitalni le sestoji, ki se lahko vedno znova posejejo in pomladijo. Za mešanico rož, ki jih vse več sejejo v javnih in zasebnih vrtovih, so optimalne kratkotrajne rastline, kot je temno vijoličast mavretanski slezenovec (Malva sylvestris ssp. mauritiana). Bolj dolgotrajen je manj znani križanec iz rožlina (Alcea rosea) in navadnega sleza (Althaea officinalis), ki se je posrečil madžarskemu gojitelju Kovatsu v drugi polovici prejšnjega stoletja. K tem hibridnim slezenovcem (x Alcalthaea suffrutescens) spadajo sorte 'Parkallee' (svetlo rumena), 'Parkfrieden' (svetlo rožnata) in 'Parkrondell' (temno rožnata). Njihovi cvetovi so nekoliko manjši kot pri navadnem rožlinu, zato so dva metra visoke rastline bolj stabilne in manj dovzetne za napad rje.

Lepe sorte

Takšnih težav nima priljubljeni sirski oslez (Hibiscus syriacus), slezenovec iz skupine cvetočih grmov, ki z različnimi barvami cvetov veliko let krasi vrtove. Grmičasti oslez (Lavatera olbia) prav tako spada med večletne, čeprav ne povsem prezimne drevnine. V bistvu je polgrm, ker njegovi poganjki olesenijo le na osnovi. Odvisno od sorte cveti belo, rožnato ali rdeče vse poletje do pozne jeseni. Sorta 'Barnsley' cveti do oktobra in je hvaležna za zimsko zaščito. Podobne rasti in cvetov je thürinški oslez (Lavatera thuringiaca). Prava paša za oči na gredi s trajnicami je prerijski oslez (Sidalcea), ki izvira iz Severne Amerike, s svojimi gracilnimi cvetnimi svečami. Gozdni slezenovci (Malva sylvestris) in njihove sorte se odlikujejo s temnimi žilami na sredini listov. Uporabljamo jih kot zdravilne in kuhinjske rastline. Med gozdne slezenovce spada 'Zebrina' s škrlatno vijoličasto črtastimi cvetovi. Muškatni slezenovec (Malva moschata) je dobil takšno ime, ker njegovi cvetovi rahlo dišijo po muškatu.

Oslezovci (Abutilon), kot je oranžni 'Marion', spadajo med posodovke in morajo preživeti zimo brez zmrzali. Vrtni grmičasti oslezi (Lavatera trimestris) so enoletne poletne rože, ki kažejo svoje belo in rožnato cvetje od julija do oktobra. Vrstnati rožlini (Alcea rosea 'Pleniflora Chaters') so večinoma dveletni ter poleg rožnatih in mareličnih barv na voljo tudi v belih, rumenih in vijoličastih odtenkih. 'Polarstern' in 'Mars Magic' spadata med nevrstnato cvetoče rožline. Novi, nekoliko dolgotrajnejši rožlini so na voljo z rumenimi, rožnatimi in črno rdečimi cvetovi.

Pravo rastišče

Mesto na soncu je ravno pravšnje za slezenovce in njihove sorodnike. Zemlja naj bo hranljiva, vendar prepustna, ker ne prenesejo stoječe vlage. Ograje iz kolov so odlične za rožline, ob katerih skupina rož deluje harmonično. Ker rožlini cvetijo šele drugo leto, jih je treba saditi zgodaj jeseni. Takrat se listna rozeta lahko dobro priraste in naslednje poletje boste imeli bujne osleze.

Blagodejno in okusno

Pri navadnem slezu (Althaea officinalis) že od nekdaj cenijo sluz v cvetovih, listih in posebno v koreninah. Učinkujejo zdravilno pri notranjih in zunanjih vnetjih ter blažijo kašelj. Gozdni slezenovec prav tako preprečuje vnetja in pospešuje izločanje sluzi. Njegovi cvetovi dajejo čaju iz slezenovca temno rdečo barvo – ne zamenjajte ga z rdečim hibiskusovim čajem. Pridobivajo ga iz divjega hibiskusa (Hibiscus sabdariffa), tropske slezenovke, in je priljubljen predvsem zaradi osvežilnega učinka. Mesnate cvetne čaše divjega hibiskusa skrbijo tudi pri večini šipkovih čajev za rdečo barvo in kiselkasto blagi okus.<

Besedilo: Jasna Milinković
Fotografije: Profimedia, Shutterstock

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol