Slovenka leta 2017 je po izboru bralcev revije Jana postala Petra Greiner!

4. 12. 2017 | Vir: Jana
Deli
Slovenka leta 2017 je po izboru bralcev revije Jana postala Petra Greiner! (foto: Igor Zaplatil)
Igor Zaplatil

Revija Jana je nocoj že 29. podelila naziv Slovenka leta. Med desetimi čudovitimi damami pa je po mnenju Janinih bralcev ta častni naziv pripadel fizioterapevtki, mami treh otrok in ustanoviteljici Zavoda 13 Petri Greiner.

Pred vhodom v prelepo Unionsko dvorano v Ljubljani je bilo čutiti prijetno vznemirjenje v nekakšnem skupnem pričakovanju dobrega, navdihujočega, opogumljajočega večera, s katerega se bomo vračali samozavestnejši in notranje bogatejši. Slovenka leta je namreč ena redkih tradicionalnih prireditev, ki že dolgih 29 let simbolizira poklon vsem damam, ki ustvarjajo boljši svet. Še posebej pa Janinim desetim izbranim kandidatkam, ki so s svojim delom in osebnostjo pozitivno zaznamovale življenje posameznikov in družbe kot celote in jim vtisnile neizbrisen pečat. Ali kot je te srčne, uspešne, karizmatične, pogumne, močne, odločne, sočutne in predane dame opisala glavna in odgovorna urednica revije Jana Lidija Petek Malus: »Izbrali smo deset žensk, ki izstopajo s svojim delom in so preprosto najboljše v tem, kar počno. Vsaka od njih predstavlja delček našega življenja, zato želimo, da se njihov glas sliši! Vse izbrane dame so ambasadorke pozitivnih vrednot in opogumljajo naše bralke. Te pa so za Slovenko leta 2017 izbrale Petro Greiner, ki ji v imenu uredništva revije Jana iskreno čestitam!«

prireditev

Preplet vztrajnosti in notranje moči

Mariborčanka Petra Greiner pooseblja vztrajnost, ki je prepletena z izjemno notranjo močjo. Medtem ko je vztrajnost njena značajska lastnost, pa se globine lastnih moči ni zavedala vse do rojstva drugorojene Sofie, ki ima prirojeno genetsko napako trisonomijo 13.

Deklica s posebnimi potrebami, ki so ji napovedovali zelo kratko življenje, je zaznamovala vso družino: »Ob takem otroku ne razmišljaš, ali je težko ali ni, vržen si v vodo in je vprašanje le, ali splavaš ali ne. Posebni otroci, vsaj mene osebno je Sofia naučila brezpogojne ljubezni, saj od takega otroka pravzaprav čisto nič ne moreš pričakovati. Gre le za to, da ga sprejmeš točno takega, kot je, z vsemi njegovimi hibami. In če nismo vedeli, kaj je brezpogojna ljubezen, je to človeka ob sebi imeti rad točno takšnega, kot je.«

Družine s posebnimi otroki, kot otroke s posebnimi potrebami imenuje mati treh otrok in fizioterapevtka, potrebujejo različne oblike učinkovite strokovne pomoči in podpore, ki jo je sama zelo pogrešala.

»Take družine potrebujejo pomoč takoj, ne da jim sistem pomaga čez nekaj mesecev, čez nekaj let. Prva pomoč mora staršem pomagati sprejeti položaj, kakršen je, in ji odvzeti breme raziskovanja, ali in kakšno podporo sploh sistem zagotavlja. O tem bi morale starše informirati različne službe, ne pa da se morajo ti starši z birokracijo spopadati sami. V sistemu sem to zelo pogrešala. Poleg tega je sistem usmerjen na otroka, na njegovo bolezensko stanje. Pozabljamo pa na duševno stanje matere in družine. Mama dolgoročno vendarle ne zmore vsega početi in prenašati sama. Zato so ključni tudi pogovori s strokovnjaki, psihologi, na drugi strani pa sta izjemno pomembni tudi podpora in pomoč ožje družine. In še – pri strokovnjakih si želim, da bi vseeno podčrtali, kaj otrok vse zmore, česa se lahko veseliš, v čem mu lahko pomagaš. Namreč slišati, brati in biti ves čas pod vtisom, česa otrok ne more, česa vsega ne bo dosegel, je zelo slabo.«

Objemi drugačnost in nikoli ne pozabi na šminko!

Ker za energično Mariborčanko ni ovir, temveč so le izzivi, se je odločila in ustanovila Zavod 13, s katerim neumorno ozavešča o drugačnosti, sprejemanju otrok s posebnimi potrebami in zagotavljanju potrebne pomoči in podpore družinam teh otrok. Pripravila je več odmevnih razstav in dogodkov o drugačnosti vseh vrst, s katerimi podira tabuje in preganja strah.

»Če nekoga srečam na ulici in pozdravi samo mene, Sofie ob meni pa ne opazi, imam občutek, da je ni. Kadar pa nekdo pristopi, jo nekaj vpraša, ne glede na to, da sama ne govori, to zame pomeni, da je Sofia vidna. Pomeni pa tudi, da ta človek, strokovnjak ali družba takega otroka sprejema.«

Najprej pa mora takega otroka sprejeti mati, meni Greinerjeva, saj da so prav ženske ključne pri skrbi in vzgoji otrok s posebnimi potrebami. Če otroka sprejmejo same, ga sprejme vsa družina in v končni fazi tudi družba: »Če se bomo mi starši posebnih otrok odpirali ljudem okoli sebe, bodo ti ljudje videli, da ni treba, da bi jih bilo česarkoli strah.«

V svojem življenju ne mara črnogledosti, ljubi življenje v barvah, tudi rdečo šminko, ki, tako Petra, čudežno dvigne razpoloženje. Z majhnimi koraki, ki niso samoumevni, ampak od vedno brezhibno urejene ustanoviteljice Zavoda 13 brez dvoma terjajo veliko energije, si Petra Greiner prizadeva v svojo okolico vnašati dobro voljo: »To se dolgoročno obrestuje v sproščeni družini in družbi. Naučila sem se, da samo čakanje ne prinese nobenih sprememb, dejstvo je, da je aktivacija tista, ki lahko tvoje življenje obrne na glavo. Tak pogled pa je vsemu navkljub barvit.« S svojo naravnanostjo, karizmo, trdim delom in res osupljivo notranjo močjo skupnosti dodaja barvo in svet spreminja na bolje.

Za to se je Petra Greiner, kot je na čarobni prireditvi dejal odlični dramski igralec Bojan Emeršič, zapisala v zgodovino kot Slovenka leta 2017!

V letošnji akciji Slovenka leta je sodelovalo še devet krasnih žensk, ki so prav tako s svojimi dejanji in vzorom opozorile nase in nas navdušile:

  • prim. Danica Avsec, dr. med. in direktorica Zavoda Slovenija Transplant,
  • Ksenija Benedetti, šefinja protokola Republike Slovenije,
  • Mirela Čorić, policistka,
  • Darja Črnko, mati in vodja ekipe smučarke Ilke Štuhec,
  • Vita Mavrič, šansonjerka,
  • Saša Pavček, igralka,
  • Hanna A. W. Slak, režiserka in scenaristka,
  • Dr. Leonida Zalokar, ravnateljica VZ Planina,
  • in asis. dr. Janja Zupan, mag. farm., razsikovalka.

 Slovenka leta 2017. Foto: Primož Predalič

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj