Pri čiščenju uporabljate sodo bikarbono? Teh 5 stvari prav nikoli ne čistite z njo!

20. 1. 2025
Deli
Ženska čisti okno (foto: Profimedia)
Profimedia

Soda bikarbona je sicer dobra reč, a pri čiščenju ni primerna za čisto vse.

Čeprav je učinkovita na mnogih površinah, je soda bikarbona lahko tudi neustrezna za čiščenje nekaterih stvari. Zaradi abrazivnih lastnosti se lahko površine poškodujejo in pustijo sledi, ki jih je težko odstraniti.

Preberite še: Zakaj v lokalu ob kavi postrežejo vodo? Številni mislijo, da je za pitje, a resnica je precej drugačna

Soda bikarbona lahko v nekaterih primerih povzroči več škode kot koristi. Sicer je res postala nepogrešljiv del vsakega gospodinjstva zaradi svojih številnih koristi, kot je nevtralizacija neprijetnih vonjav. A strokovnjaki opozarjajo, da vseeno ni primerna za čiščenje vseh površin, saj lahko njene blage abrazivne lastnosti poškodujejo določene predmete.

Obstaja pa pet stvari, ki jih nikoli ne bi smeli čistiti s sodo bikarbono:

Steklo

Čeprav je učinkovita na mnogih površinah, se čiščenja stekla nikar ne lotite s sodo. Zaradi abrazivnih lastnosti ga namreč lahko zlahka opraskate in tako nastanejo sledi, ki jih je težko odstraniti. Namesto sode raje uporabite kis ali čistilo za čiščenje stekla, to je zagotovo varnejše za tako površino.

Biologinja ni mogla verjeti svojim očem: “Jokala sem, tako je bilo čarobno”

Keramične plošče na štedilniku

Keramične plošče na štedilniku so prav tako občutljive na čiščenje s sodo bikarbono. Čeprav je lahko učinkovita pri čiščenju drugih vrst štedilnikov, lahko na keramičnih ploščah pusti trdovratno belo plast ali pa celo povzroči praske.

Marmor

Marmor je eleganten, toda občutljiv material, še posebej ko gre za čiščenje. Soda bikarbona lahko odstrani zaščitni sloj marmorja, zaradi česar postane bolj dovzeten za praske in poškodbe. Za ohranjanje trajnosti in lepote marmorja strokovnjaki priporočajo uporabo specializiranih čistilnih sredstev.

Leseno pohištvo

Leseno pohištvo prav tako ne prenaša sode bikarbone. Njene abrazivne lastnosti lahko poškodujejo zaščitne plasti laka ali površinsko obdelavo lesa, kar lahko privede do trajnih poškodb. Namesto tega se priporoča uporaba mehke krpe in čistilnih sredstev, ki ne bodo škodovala lesenim površinam.

Predmeti z utori

Predmete z  utori prav tako ni priporočljivo čistiti s sodo bikarbono. Zaradi njene grobe teksture lahko soda zleze v težko dostopna mesta in pusti sledi, ki jih je težko odstraniti. Elektronske naprave, kot so daljinski upravljalniki, tipkovnice ali miške, kot tudi pohištvo z globokimi utori, je najbolje čistiti le z vlažno krpo iz mikrovlaken, da se prepreči nabiranje prahu ali ostankov.

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih