Sonja Merljak Zdovc (kolumna) o šolskih sistematskih pregledih

28. 11. 2017 | Vir: Jana
Deli
Sonja Merljak Zdovc (kolumna) o šolskih sistematskih pregledih (foto: Jana)
Jana

Preboldske starše je presenetila novica, da na njihovi šoli ne bodo več vozili učencev na sistematske preglede. Na ministrstvu za izobraževanje so ravnatelja do neke mere podprli, saj da so se časi spremenili.

Nekateri starši namreč želijo na sistematske preglede otroke odpeljati sami, drugi nasprotujejo obveznemu cepljenju. Sodelovanje med zdravstvenimi domovi in šolami bo treba zato premisliti, pravijo, do tedaj pa šole prosijo, naj ravnajo po starem.

Premislek bo morda res treba opraviti, a pristojni pri tem ne bi smeli spregledati dejstva, da je šola edini sistem v državi, ki pride v stik prav z vsakim otrokom. Ko se je pred časom izvedelo za smrt deklice, ki je umrla zaradi večmesečnega trpinčenja, je bila javnost ogorčena. Zakaj ji nihče ni pomagal?

Sum, da v družini prihaja do nasilja, smo dolžni prijaviti prav vsi, ne le strokovni delavci. A marsikdo raje pogleda stran, saj se ne želi vmešavati. Prav zato je pogosto edina varovalka zanemarjenih in trpinčenih otrok sistematski pregled, med katerim jih zdravnik pregleda po vsem telesu.

Kdo, če ne šola, bo nanj pripeljal tiste otroke, ki jih starši spolno ali fizično zlorabljajo? In če bodo prav na ta dan 'zboleli', bo pozorna učiteljica to bržkone zaznala. Za otroke, ki so se rodili v družino, kjer ne skrbijo zanje, moramo poskrbeti drugi odrasli. To lahko počnemo le s sodelovanjem in ne s prelaganjem bremena, ker je tako pač lažje in udobneje.

Morebitne zaplete med zdravstvom in šolstvom je treba razrešiti, a zaradi njih ne smemo ukiniti edine varovalke, ki jo imamo, da zaščitimo najšibkejše med nami. Trpinčenim otrokom bomo pomagali, če bo vsakdo med nami naredil malo več, kot je nujno potrebno ali nekje zapisano.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču