Obveznost uvedbe elektronskega plačevanja s kartico bi lahko postala sestavni del novega koalicijskega sporazuma.
Nemčija se pripravlja na veliko spremembo v vsakodnevnem nakupovanju – nova zvezna vlada načrtuje uvedbo obveznega plačevanja s karticami za vse trgovce in gostince, s čimer bi kupci dobili pravico do izbire: gotovina ali kartica, brez izjem. Ta ukrep bi tudi znatno otežil utajo davkov, še posebej v sektorjih, kjer še vedno prevladuje gotovinsko poslovanje.
Obveznost uvedbe elektronskega plačevanja s kartico bi lahko postala sestavni del novega koalicijskega sporazuma, je poročal Welt am Sonntag, sklicujoč se na udeležence aktualnih koalicijskih pogajanj. "Zavzemamo se za resnično svobodo izbire v plačilnem prometu," je za časnik povedal finančni politik SPD Michael Schrodi. Po načrtovani novi regulativi, bi postopoma morali ponuditi vsaj eno digitalno možnost plačila z EC ali kreditno kartico. Ta zahteva je že zapisana v dokumentu delovne skupine za proračun, davke in finance.
Schrodi utemeljuje ta ukrep s ciljem učinkovitejšega boja proti davčnim utajam. "Naš cilj je borba proti davčnim goljufijam v dejavnostih, kjer prevladuje gotovina, kot je gostinstvo, in na ta način zaščititi mnoge poštene podjetnike," je pojasnil. Kot dodatni ukrep se načrtuje tudi splošna obveznost uporabe fiskalnih blagajn. SPD zahteva: "Čas odprtih blagajn mora biti končan."
Obveznost plačila s kartico: različni odzivi
Načrtovane spremembe so sprožile različne odzive. SPD se zdi trdno prepričan v upravičenost tega predloga. V CDU bodo morda še morali razrešiti določene dvome, preden se dogovorjeno pretoči v končni koalicijski sporazum. Po pisanju Welt am Sonntag je iz Unije za zdaj samo potrjeno, da takšni načrti obstajajo.
Dehoga opozarja, davčna uprava zadovoljna
Nemško združenje hotelirjev in gostincev (Dehoga) opozarja na dodatne obremenitve, medtem ko Nemški sindikat davčne uprave (DSTG) izraža zadovoljstvo. Njihov predsednik Florian Köbler vidi velik potencial: "Če bi vsi plačevali s kartico, bi bili davčni prihodki znatno višji." Prav tako, aktualne študije kažejo, da odsotnost plačevanja s kartico lahko negativno vpliva na maloprodajne trgovce ali obiskovalce restavracij.
Kot pišejo, državni proračun vsako leto izgubi velike zneske zaradi davčnih utaj v dejavnostih, ki poslujejo pretežno z gotovino. Po ocenah, izgube od davka na promet in dobiček znašajo med 10 in 15 milijardami evrov letno. Poleg tega se izgubljajo davki na dohodek in prispevki za socialno varnost, ko so delavci plačani "na črno". Skupna škoda bi lahko znašala do 70 milijard evrov letno.
- Preberite si tudi: Ta začimba je velika rešiteljica sobnih rastlin - oživi tudi tiste, ki so že skoraj ovenele