Rezultati ne pomagajo le pri odločitvi o nakupu, temveč ponujajo tudi nasvete, kako se okvaram izogniti.
Statistika okvar ADAC velja za pomemben pokazatelj zanesljivosti vozil v Nemčiji. Vsako leto avtomobilski klub analizira najpogostejše vzroke okvar in ocenjuje, kateri modeli so posebej zanesljivi in kateri nagnjeni k težavam. Rezultati ne pomagajo le pri odločitvi o nakupu, temveč ponujajo tudi nasvete, kako se okvaram izogniti.
Statistika okvar ADAC za leto 2025: Izogibajte se vozilom Toyota C-HR in Hyundai Ioniq 5
Število okvar v Nemčiji ostaja visoko. ADAC je v letu 2024 zabeležil več kot 3,6 milijona posredovanj, kar pomeni ponovno povečanje v primerjavi s prejšnjim letom. Posebej izstopa rast števila električnih avtomobilov na cestah, kar zdaj zagotavlja širšo bazo podatkov za statistiko. Električna vozila se na splošno izkažejo za zanesljivejša od tistih z motorji z notranjim izgorevanjem.
ADAC-jev indeks zanesljivosti ocenjuje vozila glede na pogostost okvar. Vsakemu modelu je dodeljen kazalnik okvar, ki prikazuje število okvar na 1.000 registriranih vozil.
Najboljši in najslabši v letu 2025
Pozitivno izstopa Tesla Model 3 (prvič registriran leta 2022) z impresivnim kazalnikom okvar le 0,5. Na drugi strani sta razočarala Toyota C-HR (kazalnik okvar 63,1) in Hyundai Ioniq 5 (kazalnik 22,4), pri slednjem predvsem zaradi pogostih težav z upravljalno enoto za polnjenje.
ADAC nasveti za preprečevanje okvar
Tako kot v prejšnjih letih ostaja izpraznjena baterija (skoraj 45 % primerov) najpogostejši vzrok za okvare vozil. Sledijo težave z motorjem in okvare električnih komponent, kot so alternatorji ali omrežni sistemi. Pogoste so tudi težave s pnevmatikami in avtomobilskimi ključi.
ADAC voznikom priporoča naslednje ukrepe za zmanjšanje tveganja okvar:
- Redno preverjajte stanje akumulatorja, zlasti pozimi
- Vizualno pregledujte pnevmatike (morebitne poškodbe in tlak)
- Vozilo vzdržujte skladno s priporočili proizvajalca
- Imejte rezervni ključ, da se izognete težavam z elektronskimi sistemi
Električni avtomobili – veliko bolj zanesljivi
Po podatkih ADAC-a so električna vozila bistveno manj nagnjena k okvaram. Pri vozilih, starih od 2 do 4 leta, je kazalnik okvar za električne avtomobile le 3,8 na 1.000 vozil, medtem ko je pri vozilih z motorji z notranjim izgorevanjem ta številka 9,4 – več kot dvakrat več. Glavni razlog za to je manjša občutljivost električnih vozil na obrabo ključnih mehanskih delov.
- Preberite si tudi: Ali je več vadbe vedno bolje? Finska študija dvojčkov izpodbija mite o dolgoživosti