Stephen Hawking je opozoril, da bi roboti lahko povsem spremenili našo družbo

29. 3. 2018
Deli
Stephen Hawking je opozoril, da bi roboti lahko povsem spremenili našo družbo (foto: profimedia)
profimedia

Priljubljeni znanstvenik Stephen Hawking se ni nikoli smukal kot maček okrog vrele kaše, ampak je tisto, kar je mislil, povedal jasno in neposredno.

Takšno je tudi njegovo opozorilo o slabih straneh avtomatizacije proizvodnje. Po njegovem mnenju gre za uničevalno moč, ki bi jo pridobili lastniki strojev, in bi lahko povsem spremenila našo družbo. Pred časom mu je vprašanje o negativnih vplivih hitrega tehnološkega razvoja postavil eden od uporabnikov reddita.

»Ali ste kdaj razmišljali o nezaposlenosti zaradi tehnološkega razvoja, ki bi jo lahko povzročila avtomatizacija proizvodnega procesa? Bi lahko prišlo do visoke nezaposlenosti, saj bi delo hitreje in ceneje opravili roboti? Nekateri današnji razvoj primerjajo z dogodki pred dobrimi stotimi leti, ko je prišlo do tehnološke nezaposlenosti in so delavci, ki so ostali na cesti, uničevali stroje. Se nam obeta kaj podobnega, ali pa morda predvidevate, da bi zaradi industrijskih robotov v prihodnosti delali manj?«

Hawking je priložnost izkoristil, da se je dotaknil delitve bogastva: »Ko stroji proizvedejo vse, kar potrebujemo, je rezultat odvisen od delitve. Vsak Zemljan bi lahko užival lagodno, razkošno življenje, če bi si z roboti pridobljeno delili, če pa bodo lastniki strojev vse stlačili v svoj žep in z uspešnim lobiranjem preprečili delitev, bo večina ljudi grozljivo revna. Žal sedanje okoliščine kažejo, da sledimo drugi opciji, kar vodi do hitrega naraščanja neenakosti.«

Kako se spopasti s toksičnimi sodelavci

Hawking je o negativnih vplivih avtomatizacije na delovno silo razmišljal že v kolumni časnika The Guardian. Zapisal je: »Avtomatizirane tovarne so že zdesetkale tradicionalno obrtno dejavnost, razvoj umetne inteligence pa bo prenesel izgubo delovnih mest v srednji razred. Ostala bodo le najbolj zahtevna delovna mesta na področju nege, ustvarjalnosti in nadzora.«

Skrb zaradi tehnološkega razvoja je splošno razširjena in ni brez osnove. V študiji svetovalne firme McKinsey Global so izračunali, da bo razvoj umetne inteligence zaradi avtomatizacije proizvodnje izničil približno 800 milijonov delovnih mest.

Druga študija, ki sta jo pripravili ameriška banka Citibank in oxfordska univerza, je postregla z osupljivimi podatki. V ZDA je tveganju, da izginejo, izpostavljenih 47 odstotkov delovnih mest, v Veliki Britaniji 35, na Kitajskem pa kar 77 odstotkov.

Vir: Independent

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih