Primerjalno ocenjevanje ponudbe in označevanja brezglutenskih menijev na študentske bone
Celiakija je kronična sistemska avtoimuna bolezen, ki najpogosteje prizadene tanko črevo in je posledica preobčutljivosti za gluten. Z njo se sooča približno 1 odstotek prebivalstva. Zdravila za to bolezen ni, zato se morajo bolniki strogo držati diete brez glutena.
Strokovnjaki MIPOR-ja so v treh slovenskih mestih, kjer je veliko študentske populacije, obiskali devet gostinskih obratov, ki ponujajo študentska kosila na bone in preverili, kako imajo na prodajnih mestih označen gluten in druge alergene, poučenost osebja o glutenu in ali je ustrezno poskrbljeno, da ne pride do navzkrižne kontaminacije z alergenom. Že majhna napaka lahko namreč povzroči, da bolnik zaužije toliko glutena, da povzroči hudo reakcijo in okvaro tankega črevesja.
Rezultati
»V vseh devetih gostinskih obratih so nam ponudili brezglutenski obrok, tudi če na jedilniku ni bil posebej naveden. Vendar vsi obiskani gostinski obrati pripravljajo brezglutenske jedi v isti kuhinji kot druge jedi, zato ne morejo zagotoviti, da pri njihovi pripravi ni prišlo do navzkrižne kontaminacije, na kar so nas večinoma opozorili,« je poudarila Nika Kremić.
Nasvet
Čeprav so v vseh pregledanih gostinskih obratih za študentske bone ponudili brezglutenske jedi in so, z izjemo dveh obratov, alergeni označeni vsaj na glavnem meniju, pa študentom s celiakijo kljub temu svetujemo, naj v gostinskih obratih raje ne uživajo hrane. Brezglutenske jedi namreč povsod pripravljajo v isti kuhinji in osebje pogosto ni dovolj seznanjeno, kako resna bolezen je celiakija. To še poveča možnost navzkrižne kontaminacije jedi in s tem tveganje za študenta s celiakijo.
Več podatkov in informacij najdete na http://potrosnikovzoom.si/
Javno službo izvajanja primerjalnega ocenjevanja blaga in storitev sofinancira Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (http://www.mgrt.gov.si/).
Besedilo: Vera Simončič // Fotografije: Shutterstock, arhiv proizvajalcev
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"