N.Z. | 30. 1. 2024, 15:14

Študija pojasnjuje, zakaj bolniki z dolgim covidom le težko telovadijo

profimedia

Raziskava je pokazala to, kar ljudje z dolgim covidom pripovedujejo že leta.

Nova raziskava je pokazala, da je telesna vadba za ljudi z dolgim covidom prenaporna, poroča Prevention.

Nimajo potrebne energije

Raziskovalci so merili šibkost po naporu pri 25 bolnikih z dolgim covidom in te ravni primerjali s stanjem pri ljudeh brez simptomov dolgega covida.

Bolnikom so naredili tudi biopsije skeletnih mišic pred in po 10 do 15-minutni vadbi na sobnem kolesu, in ugotovili, da so bili mitohondriji, ki veljajo za 'elektrarne' celic, pri bolnikih z dolgim covidom poškodovani, zato njihova tkiva posledično niso imela dovolj energije.

Na tem mestu gre omeniti podobno študijo Yale, ki je pokazala, da srca in pljuča testiranih pacientov delujejo pravilno, njihova tkiva pa iz krvi ne zmorejo črpati kisika, ki ga potrebujejo za normalno delovanje.

Vzorci tkiv bolnikov z dolgim covidom so pokazali tudi oslabljen imunski odziv.

Številne teorije, brez zaključka

Ker prejšnje študije kažejo, da covid v telesu sproži vnetno reakcijo, ki lahko traja dlje časa, se zdaj pojavljajo teorije, da so v ozadju utrujenosti morda ravno vnetni procesi

To je tudi razlog, zakaj ljudje z dolgim covidom težko telovadijo, pa tudi sicer ohranjajo aktivnost, ki so jo pred tem zlahka vzdrževali.

Zdravniki zdaj poudarjajo, da rezultati študij ne pomenijo, da se ljudje z dolgim covidom ne smejo gibati ali biti aktivni. "Nikar pa se ne naprezajte bolj, kot vaše telo tisti trenutek zmore," je bil še jasen dr. Russo, ki je mnenja, da sedeči način življenja nikakor ne more biti dober za naše splošno zdravje.

 

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol