Študija razkriva, v katerem letu se v najverjetneje zgodi prešuštvo.
Marilyn Monroe je v filmu '7 let skomin' iz leta 1955 igrala očarljivo mlado žensko, o kateri fantazira poročeni moški Richard Sherman. Prav Richard je tisti, ki v enem od prizorov iz filma prebere rokopis psihiatra, ki trdi, da je skoraj vsak moški nagnjen k zunajzakonski aferi, še posebej v sedmem letu zakona.
Pa to tudi zares drži? Nikakor ne.
Študij, ki bi trdno podpirale idejo, da gresta partnerja skozi velike težave ravno v sedmem letu, ni, vsekakor pa obstajajo študije, ki kažejo podobnosti v spremembah partnerskih odnosov skozi leta.
Dve 'nevarni' prelomnici
Študija, ki jo je vodil Lawrence A. Kurdek, doktor psihologije na Wright State University v Daytonu v Ohiu, je na podlagi intervjujev s 93 pari ugotovil, da med dolgotrajnimi zvezami obstajata dve običajni obdobji 'krize razmerja' (za katero je značilna manjša intenzivnost strasti, nezadovoljstvo z odnosom, pomanjkanje skupnih dejavnosti in povečano nesoglasje med partnerjema).
Študija je zaključila, da čeprav se večina odnosov začne z zaljubljenostjo, fazo, ki traja dve do tri leta, intenzivnost čustev seveda začne upadati, ko se partnerja navadita na skupno življenje. A to ne pomeni, da niso več srečni, ampak da se njihovi hormoni uravnavajo, saj njihova skupnost zanje postaja del vsakdana. Tu nastopi prvo obdobje 'krize', ki se pojavi po štirih letih zveze. Drugo obdobje upada kakovosti odnosov nastopi po osmih letih resnega razmerja.
Ta ista študija pa je vendarle pokazala tudi, da če par preživi obe težki obdobji v zvezi, se tveganje za razhod nato z vsakim naslednjim letom le še zmanjšuje.
- Preberite si tudi: To moški najprej pogleda, če ga ženska zares privlači