A zdi se, da bi se temu trendu končno lahko približal konec.
V zadnjih letih je le malo kupcev v supermarketih spregledalo: olje – naj bo to sončnično, repično ali oljčno – je postalo občutno dražje. Izdelek, ki je bil nekoč samoumeven v vsaki kuhinji, je danes pogosto dražji in težje dostopen. Do dviga cen v trgovinah je prišlo zaradi več razlogov: motnje v oskrbovalnih verigah med pandemijo koronavirusa, slabi pridelki zaradi ekstremnih vremenskih razmer ter vojna v Ukrajini, ki je eden največjih izvoznikov sončničnega olja.
Tem dejavnikom so se pridružili še višji stroški energije in prevoza, kar je povzročilo podražitve za končne kupce – kar se je močno poznalo v denarnicah. A zdi se, da bi se temu trendu končno lahko približal konec.
Oljčno olje spet cenejše
Največji proizvajalci oljčnega olja so v južni Evropi, kjer so posledice podnebnih sprememb posebej izrazite. Po podatkih podnebne službe EU Copernicus se Evropa segreva hitreje kot katerakoli druga celina. V zadnjih letih so suše v sredozemski regiji povzročile slabe pridelke oljk – in posledično višje cene. Zdaj pa se je situacija delno stabilizirala. Po podatkih Evropske komisije je bilo v sezoni 2024/2025 v EU proizvedenega 39 % več oljčnega olja kot leto prej.
Padec cen že opazen na policah
To je že opazno tudi v supermarketih. Po poročanju revije Spiegel Aldi zdaj svojo lastno blagovno znamko »Bellasan« (0,75 litra) prodaja za 5,99 evra, medtem ko je septembra lani stala 8,99 evra.
V Reweju je cena lastne blagovne znamke »Ja!« prav tako občutno padla – po navedbah podjetja kar za 39 % v primerjavi z avgustom 2024. Do februarja so namreč veljale še stare pogodbe z višjimi cenami. Po podatkih nemškega Zveznega statističnega urada je bila povprečna cena oljčnega olja aprila za 14,5 % nižja kot v istem mesecu leto prej.
Dež rešil pridelek v Španiji
Španija je še vedno daleč največja proizvajalka oljčnega olja. Po podatkih Spiegla je letošnjo letino rešila zadostna količina padavin jeseni in pozimi. V dveh letih pred tem sta suša in visoke temperature zaporedoma povzročili dve slabi letini, proizvodnja pa je v določenih trenutkih padla za več kot 50 %. Tudi grški in portugalski pridelovalci oljk so imeli letos boljši pridelek. Le Italija je ponovno imela manjši pridelek od pričakovanega.
- Preberite si tudi: Ko je Einstein umrl, je patolog ukradel možgane: 44 let kasneje ob analizi vsi ostali brez besed