Ta sončna očala med vožnjo niso dovoljena, kazen je 25 evrov

8. 4. 2025
Deli
Ta sončna očala med vožnjo niso dovoljena, kazen je 25 evrov (foto: Profimedia)
Profimedia

Ali veste, katera sončna očala so prepovedana med vožnjo? 

Če vas med vožnjo zaslepi sonce, je uporaba sončnih očal v avtomobilu koristna. Vendar kot voznik morate upoštevati nekaj pravil –  v Nemčiji niso vsi modeli sončnih očal dovoljeni med vožnjo, saj nekateri lahko vplivajo na vidljivost. V mnogih avtomobilih so sončna očala na dosegu roke – v predalu ali ob voznikovem sedežu. Pogosto se zgodi, da med vožnjo voznike zaslepi sonce ali zunanja svetloba.

Sončna očala sicer pomagajo, toda ali ste vedeli, da niso vsi modeli dovoljeni za vožnjo?

To so nemška pravila za nošenje sončnih očal v avtomobilu:

Na splošno sončna očala za voznike niso prepovedana, vendar morajo imeti ustrezno kategorijo zaščite pred zaslepitvijo. Medtem ko so očala s kategorijo od 0 do 3 primerna za vožnjo, modelov s kategorijo 4 ne bi smeli uporabljati v prometu.

Pomembno je vedeti: Temnejša ko so stekla, močnejša je zaščita pred zaslepitvijo. Če imate motnjo vida, ki je vpisana v vozniško dovoljenje, je pomembno, da med vožnjo nosite sončna očala z ustrezno dioptrijo. V nasprotnem primeru bi lahko v Nemčiji dobili 25 evrov kazni.

Prihaja puščavski prah: preverite, kje ga bo največ

Čeprav so barvna sončna očala trenutno v modi, je pomembno, da še vedno jasno vidite barve na semaforju, prometne znake in modre luči (rotacije). Rumena očala s filtrom prav tako niso priporočljiva za cestni promet – zlasti ob mraku lahko znatno zmanjšajo vidljivost, kot je pojasnil oftalmolog za nemški ADAC. Za voznike so še posebej primerna polarizirana sončna očala, saj preprečujejo odsev iz luž na cesti ali drugih odsevnih površin. Okvir očal naj bo čim ožji, da ne ovira vidnega polja med vožnjo. Prav tako je pomembna kakovost leč, saj ne bi smele izkrivljati vida.