Ta zelo znani mobilni operater od 1. aprila uvaja nov ukrep, velja pozorno prebrati!

24. 2. 2025
Deli
Ta zelo znani mobilni operater od 1. aprila uvaja nov ukrep, velja pozorno prebrati! (foto: Profimedia)
Profimedia

Od 1. aprila: Deutsche Telekom uvaja nov ukrep – mnogi so ga že težko čakali.

Lažna SMS sporočila z nevarnimi povezavami postajajo vse večji problem. Deutsche Telekom uvaja nov varnostni ukrep – toda kako varno je vse skupaj v resnici? Deutsche Telekom bo 1. aprila uvedel nov varnostni ukrep proti SMS prevaram: tako imenovani "SMS-Firewall" bi moral prepoznati in ustaviti nevarna sporočila. Toda, ali je to dovolj za učinkovito zaščito potrošnikov?

Telekom se zanaša na SMS-Firewall

Uporabniki mobilnih telefonov pogosto postanejo žrtve lažnih SMS sporočil, ki jih preusmerijo na lažne spletne strani ali pa vsebujejo zlonamerno programsko opremo. Da bi bolje zaščitil uporabnike pred takšnimi napadi, bo Telekom odslej uporabljal tehnologijo požarnega zidu. Ta tehnologija analizira informacije o pošiljatelju, čas pošiljanja in povezave v sporočilih, da bi identificirala sumljiva sporočila. Glede na oceno bo SMS bodisi blokiran ali dostavljen.

Drugi operaterji, kot sta Vodafone in 1&1, že uporabljajo podobne zaščitne mehanizme. Vodafone poudarja, da je večina lažnih SMS sporočil že ustavljena z kombinacijo sistematičnega in ročnega nadzora. Kljub visoki stopnji uspešnosti pa nekatere nevarne sporočila še vedno dosežejo uporabnike.

Velik problem ostaja pravna situacija: SMS sporočila so pod zaščito telekomunikacijske tajnosti, kar pomeni, da operaterji brez dodatnih pooblastil ne smejo analizirati vsebine sporočil. Zato Telekom ne more ustaviti lažnih sporočil, ki ne vsebujejo povezav, vendar uporabljajo prepričljiva besedila – kot je recimo znana prevara "Halo mama/oče, to je moja nova številka".

Čeprav je nov SMS-Firewall pomemben korak v boju proti SMS prevaram, izzivi še vedno obstajajo. Strokovnjaki zahtevajo nadaljnje ukrepe, kot je boljše sodelovanje med mobilnimi operaterji in organi pregona. Uporabniki bi morali tudi aktivno zaščititi sebe: nezaupanje do neznanih SMS sporočil, izogibanje klikanju na sumljive povezave in redno posodabljanje varnostnih nastavitev na pametnih telefonih so ključni ukrepi, da ne postanejo žrtve prevar.

Preberite še: Niti slučajno ga ne kupujte: V mesnici nam želijo podtakniti takšno meso, pojdite daleč stran od njega

Novo na Metroplay: "Za vadbo ni nikoli prepozno." | Meliora Life Studio