Gre za čustveno in socialno stanje otrok ...
Otroci iz gospodinjstev, ki imajo psa, kažejo boljše socialno in čustveno stanje kot otroci iz gospodinjstev, ki nimajo psa. To je namreč ugotovila skupina znanstvenikov z Inštituta Telethon Kids in Univerze zahodne Avstralije, ki je preučila vprašalnike - te so izpolnili starši iz več kot 16.400 gospodinjstev z otroki, starimi od dve do petih let.
Preberite še: Ni bolj strupene zelenjave od te: Polna je pesticidov, mnogi pa so nori nanjo
Po upoštevanju starosti, spola, spalnih navad in izobrazbene ravni staršev so preučili vpliv psov na majhne otroke. Avtorji so analizirali podatke, zbrane med letoma 2015 in 2018 v okviru raziskave Playce. Starši otrok v starosti od dve do petih let so izpolnili vprašalnik, s katerim so ocenjevali telesno dejavnost in socialno-čustveni razvoj svojih otrok. Od 1.646 gospodinjstev, vključenih v raziskavo, jih je imelo 686 pse.
Preprosto manj možnosti za razne težave
Otroci iz gospodinjstev, ki imajo pse, so imeli 23 odstotkov manj možnosti, da bodo imeli težave pri izražanju in prepoznavanju čustev ter pri socialnih interakcijah v primerjavi z otroki, ki so odraščali v družinah brez psa.
Ugotovili so še, da imajo otroci, ki odraščajo s psom, 30 odstotkov manj možnosti za antisocialno vedenje. Avtorji raziskave so ugotovili, da imajo ti otroci 40 odstotkov manj možnosti, da bodo imeli težave pri interakciji z drugimi otroki in 34 odstotkov večjo verjetnost, da bodo pri igranju z drugimi otroki kazali socialno inteligentno in skrbno vedenje. Prav tako so ugotovili, da otroci iz gospodinjstev, ki imajo pse, redkeje doživljajo čustvene težave.
Prisotnost psa pomeni tole ...
Profesorica Hayley Christian, avtorica raziskave, meni, da je zanimivo videti, koliko je razlika med otroki, katerih družine imajo psa, in družinami, ki ga nimajo. "Čeprav smo pričakovali, da bo lastništvo psa prineslo nekaj koristi za vedenje majhnih otrok, smo bili presenečeni, da je sama prisotnost družinskega psa v gospodinjstvu povezana z mnogimi pozitivnimi vedenji in čustvi," je dejala.
Tudi znotraj gospodinjstev, kjer je pes član družine, je obstajala razlika med otroki, odvisno od tega, kako zelo so bili otroci vključeni v skrb za svojega ljubljenčka. Otroci, ki so se družili s svojo družino pri sprehodih psa vsaj enkrat na teden, so imeli 36 odstotkov manj možnosti, da bodo imeli slab socialni in čustveni razvoj v primerjavi z otroki, ki so hodili na sprehode s svojim družinskim psom manj kot enkrat na teden, piše Miss7mama.
Igra je pomembna
Otroci, ki so se igrali s svojim družinskim psom tri ali večkrat na teden, so imeli 74 odstotkov večjo verjetnost, da bodo redno kazali skrbnejše vedenje kot otroci, ki so se igrali s svojim psom manj kot trikrat na teden. Otroci iz gospodinjstev, ki imajo pse, so imeli 23 odstotkov manj možnosti, da bodo imeli težave s čustvi in socialnimi interakcijami v primerjavi z otroki, ki niso imeli psa.
Christianova je opozorila, da njihova odkritja nakazujejo, da sprejem psa v družino lahko koristi razvoju in dobremu počutju otrok. "Močna povezanost med otroki in njihovimi hišnimi ljubljenčki se lahko odraža v količini časa, preživetega v skupni igri in sprehodih, kar posledično spodbuja socialni in čustveni razvoj otroka."
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih