Krompir v raznih oblikah se pogosto znajde na naših krožnikih, saj je priljubljen kot priloga k številnim jedem.
Marsikdo naravnost obožuje krompir in si ga pogosto privošči - v takšni ali drugačni obliki. Pogosto posegamo po tem gomolju - le komu ni všeč kremast pire krompir, ocvrti krompirček, pečen krompir, krompirjeva solata ... No, zagotovo so takšni redki.
Preberite še: Imate radi golaž? S pomočjo teh trikov bo naravnost popoln (in res ni težko)
A v nekaterih primerih ga res ne gre uživati. Iz Singapurja prihaja zanimiva zgodba - zdravnik dr. Samuel Choudhry je opozoril, da krompirja ne bi smeli uživati, če je začel kliti ali če je pozelenel. Delil je zgodbo ženske, ki je končala na urgenci, po tem, ko je pojedla pire krompir. Zdravniki so njene simptome povezali s krompirjem, ki je pozelenel. To pomeni, da vsebuje solanin – glikoalkaloid.
View this post on Instagram
Prevelike količine solanina namreč lahko pozvročijo simptome, kot so glavobol, bruhanje in driska. Gre za naravni toksin, ki je prav tako lahko prisoten v poganjkih, ki so v svetlem in vlažne, prostoru. Dr. Choudhury tako svetuje, da krompir hranimo v temnem prostoru. Čeprav nekateri pravijo, da je dovolj že, če odrežemo zeleni del krompirja, zdravnik navaja, da ga je bolje zavreči in uporabiti krompir, ki ni zelenkaste barve.
Medtem pa singapurska agencija za varno hrano navaja, da visoke ravni glikoalkaloidov lahko vplivajo na prebavni sistem in povzročijo simptome, kot so bolečine v trebuhu, bruhanje, slabost, driska ... Hkrati pa poudarja, da je zastrupitev z glikoalkaloidi zelo redka, čeprav se v številnih državah krompir uživa v velikih količinah. Vsekakor pa previdnost ni odveč - pri nas veljamo za prave ljubitelje krompirja, tako da pri pripravi bodite pozorni.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice