2. 10. 2020, 14:20

Tatjana Lejko Zupanc: "Srebro bi uživala samo, če bi me kdo s pištolo prisilil!"

Anže Malovrh/STA

Strokovna direktorica Infekcijske klinike UKC Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc je na petkovi novinarski konferenci komentirala najnovejše razmere glede novih okužb s koronavirusom. 

Na novinarsko vprašanje o uporabi koloidnega srebra za preprečevanje ali zdravljenje okužbe z novim koronavirusom je povedala:

“Jaz vam lahko samo to povem, da bi ga uživala samo, če bi me kdo s pištolo prisilil. To je moje mnenje glede srebra. Uživanja kakršnega koli srebra. Saj vemo, da je toksičen. Lahko, da so kakšne oblike, ki niso tako strupene, ampak tega res ne bi priporočala!”

Kaj je koloidno srebro?

Koloidno srebro ali nano srebro je srebro v obliki  zelo majhnih (prostemu očesu nevidnih) delcev elementarnega srebra (Ag0) velikosti od 1 do 100 (in več) nm. Lahko so razpršeni v tekočini, naneseni na ali vstavljeni v nek drug material (npr. tekstil, plastiko). Elementarno srebro se delno topi v vodi, zato se v tekočini, ki vsebuje koloidno srebro nahaja mešanica zelo majhnih delcev elementarnega srebra (Ag0) in srebrovih ionov (Ag+).

Ali je koloidno srebro učinkovito sredstvo proti mikroorganizmom?

Srebrove spojine (pretežno v ionski obliki, ne v koloidni oziroma nano obliki) so že dolgo znane po tem, da zavirajo delovanje mikroorganizmov, saj so njihove lastnosti prepoznali že Grki in Rimljani (srebrne posode). Kot antimikrobno sredstvo so jih uporabljali v 19. stoletju, vendar so jih v času po drugi svetovni vojni v celoti zamenjali bolj učinkoviti in manj strupeni antibiotiki. Ionsko srebro (Ag+) namreč na različne načine poškoduje žive celice, kar je tudi osnova njegovega antimikrobnega delovanja. V medicini se trenutno omejeno uporabljajo le še za zdravljenje opeklin. Znani neželeni učinek dolgotrajne izpostavljenosti srebru v vseh oblikah (tudi nanosrebru) je argirija - trajno sivo-modro pobarvanje kože, las ali oči.

Ali je koloidno srebro varno za uporabo? 

Nanosrebro lahko vstopi v telo z zaužitjem, skozi kožo ali z dihanjem. Nanodelci srebra zaradi majhnosti prečkajo različne bariere tkiv in organov in organizem nima mehanizmov, da bi jih lahko popolnoma izločil. Največ nanodelcev srebra so našli v vranici, jetrih in ledvicah, pa tudi v testisih in možganih. Rezultati različnih toksikoloških študij kažejo na strupenost nakopičenih nanodelcev srebra za jetra, njihov škodljivi vpliv na imunski sistem, ter možno genotoksičnost (strupenost za genetski material).

Posamezniki, ki bi uživali koloidno srebro, bi zato tvegali svoje zdravje, brez da bi to ob tem sploh imeli koristi (ozdravljenje ali preprečevanje okužb z mikroorganizmi). Posledice za zdravje bi se lahko pokazale šele kasneje v življenju.

Ali je koloidno srebro registrirano za uporabo?

V Evropski uniji uporaba koloidnega srebra v prehranskih dopolnilih, v plastičnih materialih v stiku z živili, v igračah in v zdravilih, zaradi pomanjkljive varnosti, kakovosti in učinkovitosti ter nesprejemljivega razmerja med koristjo in tveganjem, ni dovoljena. 

(vir: NIJZ)

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ