Ste kdaj prinesli steklenico vode k ustom in se vprašali – kaj pravzaprav pijem?
Ne, ne govorimo o vodi, temveč o plastiki, iz katere je vaša steklenica narejena! Tiste majhne številke na dnu niso naključne – skrivajo pomembne informacije o tem, kako varna (ali nevarna!) je plastika za vaše zdravje, poroča City Magazine. Ali veste, kaj pomenijo?
Nekatere vrste plastike lahko sproščajo škodljive kemikalije, ki so povezane s hormonskimi motnjami, težavami z jetri in drugimi zdravstvenimi težavami! Če ne želite ogroziti svojega zdravja ob vsakem požirku, nadaljujte z branjem – izvedeli boste, katera plastika je varna in katero bi morali takoj prenehati uporabljati.
Vsaka plastična steklenica ima številko od 1 do 7, ki označuje material, iz katerega je narejena, in njeno varnost. Tu je, kar morate vedeti o vsaki izmed njih:
- PET ali PETE (polietilen tereftalat) – ZA ENKRATNO UPORABO: Ta številka se nahaja na steklenicah za vodo, sokove, gazirane pijače, embalaži za omake in prelive. Varno jih je uporabiti samo enkrat! Ponovna uporaba lahko vodi do sproščanja antimonija, strupene kovine, in kopičenja bakterij. Nasvet: Izogibajte se ponovni uporabi PET steklenic. Namesto tega uporabite steklene ali steklenice iz nerjavečega jekla.
- HDPE (polietilen visoke gostote) – VARNA IZBIRA: Najdemo ga na steklenicah za mleko, detergentih, šamponih in plastičnih vrečkah. To je varna izbira, ker ne sprošča škodljivih kemikalij in je odporen na toploto, zaradi česar se uporablja za otroške igrače in medicinske naprave. Nasvet: Če morate uporabiti plastiko, je HDPE eden najvarnejših izbir.
- PVC (polivinilklorid) – STRUPENO: Ta številka se nahaja na plastičnih ovojih za hrano, steklenicah za detergent in nekaterih embalažah za olje. Ni varna izbira, saj PVC vsebuje ftalate in klor, ki so povezani s hormonskimi motnjami, neplodnostjo ... Pri segrevanju sprošča dioksine – izjemno strupene spojine. Nasvet: Če vidite številko 3 ali oznako PVC, se jim izogibajte, še posebej za hrano in pijačo!
- LDPE (polietilen nizke gostote) – BOLJŠA IZBIRA, A NI IDEALEN: Najdemo ga na plastičnih vrečkah, embalaži za kruh in zamrznjeno hrano, steklenicah s pumpico (npr. kečap, med). Na splošno je varen, vendar ni stabilen pri visokih temperaturah in se lahko razgradi. Nasvet: Če lahko, izberite steklene ali papirnate alternative.
- Preberite si tudi: Nova študija pretresa teorijo o srčnih boleznih: visok holesterol morda ne pomeni visokega tveganja