Jovanka Broz naj bi od pokojnega Josipa Broza Tita podedovala zares noro veliko stvari.
Dosmrtni predsednik Jugoslavije ni zapustil oporoke, vsaj ni bila nikoli najdena. To je skrivnost, ki od njegove smrti burka domišljijo od Vardarja do Triglava in pušča prostor za najrazličnejše špekulacije in teorije zarote. Nekoč je njegova vdova Jovanka Broz v tajnih pismih trdila, da jo je ukradel Stane Dolanc. In takole je bila na koncu razdeljena Titova zapuščina...
Govorilo se, da je Josip Broz Tito za seboj pustil nekakšno politično oporoko v sefu, ki ga je morala odpreti Jovanka Broz. Vendar pa so leta 1980, po njegovi smrti, hišo izpraznili in sef so odprli tedanji šef tajne policije Stane Dolanc in general Nikola Ljubičić. Dokument je – izginil.
Pri raziskovanju usode materialne zapuščine predsednika SFRJ, ki je bila razglašena za državno skrivnost, je imel časnik Globus vpogled v intimne zapiske njegove žene. Pisma razkrivajo trenutke, ki jih je nekdanja prva dama doživela od trenutka, ko so ji povedali, da Tito umira, do trenutka, ko so jo brutalno vrgli iz rezidence.
Skrivnost Titove oporoke
"Slišala sem od ene vojne tovarišice, da je Tito napisal oporoko in jo dal pomnožiti v osmih izvodih. Predal jo je tovarišu Kosti Nađu (generalu armade), ko je bil v Igalu zaradi konference SUBNOR-a, ki je tam potekala. V tem dokumentu je Tito med drugim določil, da naj osebno skrbim za vse stvari, ki bodo po njem ostale, saj bom to najbolje vedela, znala in hotela," je med drugim navedla Jovanka.
Vendar uradno oporoke – ni bilo. Vprašanje Titove zapuščine se je reševalo v skladu s predpisi Socialistične republike Srbije, kjer je imel stalno prebivališče. Pristojne komisije so izvedle inventuro in v rezidencah izločile stvari, ki so lahko predmet dedovanja. Po seji Predsedstva SFRJ je Fadilj Hodža 12. julija 1982 opravil pogovore z zakonitimi dediči, jih seznanil s stališči Predsedstva in jim predal sezname premičnin, ki predstavljajo Titovo zapuščino. Njegova sinova Žarko in Mišo Broz sta v načelu sprejela ponudbo o sporazumni delitvi. Jovanka se ni izrekla, vendar se predlogu ni uprla.
Novembra 1982 je Titova vdova Predsedstvu SFRJ poslala pismo, v katerem je navedla, da se strinja, da z njegovimi sinovi deli le gotovino in denar od avtorskih honorarjev, vse druge popisane stvari pa so njene. Jovanka je 25. septembra 1984 preko pooblaščenca sodišču predložila "nepopolne sezname", sestavljene po spominu, s stvarmi, za katere je trdila, da so njena osebna lastnina in da se nahajajo v hiši na Užički 15, v Velikem muzeju Matija Gubec, nato v Biljarnici, Hiši cvetja, Beli vili na Brionih in hiši na Vangi.
Kot je navedeno v knjigi "Jovanka Broz: Resnica in zmote", je bilo na šestih seznamih 88 postavk (od tega se jih 10 nanaša na slike, 13 na vaze, sedem na preproge). Priložila je tudi seznam stvari, za katere je trdila, da so Titova zapuščina. Sestavljen po spominu, vsebuje 38 postavk z več podpostavkami.
Omenjena je popolna knjižnica, zbirka slik in gobelinov iz rezidenc, odlikovanja, zbirka znamk in orožja, pet velikih paravanov, okrašenih z dragim kamenjem, vsa darila, ki sta jih prejela ona in Tito, sedem avtomobilov (rolls-royce, cadillaci, lincoln, zastave, ami-6), šest koles, tri motorne čolne in en lesen, več malih jadrnic, hiša v Dobanovcih, konji in kočije, vinograd in sadovnjak na Vangi, vinogradi v Samoboru in Kumrovcu, vsebina vinske kleti na Vangi, vse stroje v delavnici...
V istem vložku je Jovanka priložila tudi seznam pohištva in gospodinjskih predmetov: orientalska soba iz Muzeja Matija Gubec (trosed, fotelji, več velikih slik in goblenov kitajskega izvora), spalnica na Užički 15 (52 postavk predmetov), spalnica v Muzeju Matija Gubec, delovna pisarna v prvem nadstropju na Užički 15 (30 postavk), pletena garnitura za vrt, velika jedilnica na Užički 15 (23 postavk), kombinirana soba iz Hiše cvetja, velika dnevna soba – knjižnica na Vangi (26 postavk), indonezijska soba, makedonska soba...
"Ima garderobo, ki je nima nobena kraljica"
Jovanka Broz je ob vsaki priložnosti govorila, da je bila izgnana iz Užičke 15, poudarjajoč, da je odšla "gola in bosa" in da je bila prisiljena stradati. Nasproti njenim trditvam pa v pismu generalnega sekretarja Predsedstva SFRJ, po zabeležki Ognjena Grkovića, upravnika Memorijalnega centra Josipa Broza Tita, z dne 19. septembra 1983, piše, da so ji bile izročene naslednje stvari: 57 brošk (14 zlatih, 10 srebrnih, dve zlato-diamantni, ena srebro-filigranska...), 63 dragih kamnov (sedem safirjev, pet rubinov...), zlata servirna vozička, 90 škatel za nakit, 86 okrasnih škatel, 59 zaponk za ščipalke, igle za kravate in lasne sponke, 10 ženskih verižic, 16 svetilk, 231 predmetov narodne noše, 34 parov uhanov, 68 zapestnic, 106 ogrlic, 22 prstanov, 48 obeskov, 11 namiznih ur, 13 ženskih ur, 37 torbic, 130 značk in drugo.
Na seji Zveznega sveta za varstvo ustavnega reda, ki je potekala 5. marca 1983, je Lazar Koliševski povedal, da je bila Jovanka nezasitna, ko gre za zlato in druge dragocenosti. Dodal je tudi, da "ima več zlata, kot je težka". "Ima garderobo, ki je nima nobena kraljica ali princesa na svetu," je dodal. "Nisem videl ženske, ki bi bila tako lačna bogastva, kot je ona."
Preberite še: Neee, Rosvita Pesek že pokazala, kam se kmalu seli in mnogi so bili osupli, kako razkošen je njen novi ambient
Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija