Britanski in kitajski strokovnjaki so odkrili pomemben dejavnik, ki pospešuje staranje in ima na to večji vpliv, kot telesna nedejavnost in kajenje.
Glede na raziskavo, ki so jo objavili v reviji Ageing, lahko psihološki dejavniki, kot sta občutek osamljenosti in nezadovoljstva z življenjem, k biološki starosti dodajo do 1,65 leta. Na zdravje ima to enak učinek, kot bi na dan pokadili do 15 cigaret.
Najnovejša raziskava britanske univerze Stanford in kitajske univerze Hong Kong kaže, da osamljenost ni le težava duševnega zdravja, temveč pospešuje tudi proces staranja. V času pandemije se je med odraslim prebivalstvom za 7,2 odstotka povečalo število osamljenih.
Strokovnjaki poudarjajo, da so zimski meseci pri ljudeh še posebej ugodni za občutke osamljenosti in nesreče. Po poročanju portala Sun stopnja osamljenosti v Veliki Britaniji od pomladi 2020 postopoma narašča. Poleg tega je težava v tem, da se soočamo z drugim valom izzivov duševnega zdravja, ki ga še stopnjuje občutek, da smo nenehno v krizi. Ta nenehen stres še dodatno poudari občutek osamljenosti in nezadovoljstva.
PREBERITE ŠE:
Pomembno je prepoznati pomen socialnih povezav in podpore v boju proti osamljenosti. Kakovostni odnosi Pz drugimi ljudmi lahko nudijo čustveno podporo, zmanjšajo občutek izoliranosti in izboljšajo splošno počutje. Zato je pomembno vzdrževati socialne stike, uporabljati tehnologijo za komunikacijo z družino in prijatelji ter prositi za podporo in pomoč, kadar je to potrebno. Povezovanje z drugimi lahko prinese olajšanje in zagotovi občutek pripadnosti in pomembnosti.
Glede na to, da osamljenost tako močno vpliva na naše zdravje, je pomembno, da prepoznamo njene škodljive učinke in poskrbimo za ohranjanje duševnega dobrega počutja. Prizadevati si je treba za ohranjanje kakovostnih medosebnih odnosov, bodisi z rednimi srečanji z družino in prijatelji bodisi z udeležbo v skupnosti in družbenih dejavnostih. Prav tako je pomembno spodbujati odprto komunikacijo in empatijo do drugih.
Izkazovanje prijaznosti in podpore drugim lahko prinese veselje in občutek pripadnosti, tako njim kot nam samim. Pomembno je tudi vedeti, da lahko osamljenost vpliva na vse nas in ni znak šibkosti ali neuspeha. Odpraviti je treba stigmo, povezano z izražanjem občutkov osamljenosti, in poiskati pomoč in podporo, kadar je to potrebno.
BONUS VIDEO: Čudodelčeva čustva, spomini in nepozabni trenutki: kako je Matjaž Kek Slovencem vrnil vero v nogomet.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču