To je šala, zaradi katere je mlada novinarka morala za 2 leti in pol na Goli otok

12. 2. 2025
Deli
To je šala, zaradi katere je mlada novinarka morala za 2 leti in pol na Goli otok (foto: profimedia)
profimedia

O Golem otoku, znamenitem zaporu za politične jetnike iz obdobja SFRJ, se veliko govori, a se še vedno premalo ve. Mnogi so končali na tem 'puščavskem otoku', ker so povedali šalo, zapeli pesem ali bili ob napačnem času na napačnem mestu.

Ena najbolj znanih pesmi o Josipu Brozu, 'Tovariš Tito, beli jorgovani', je mlado novinarko Ženo Lebl stala dve leti in pol zapora na Golem otoku. Tam je pristala pri komaj 22 letih.

Takrat o Ženi, Beograjčanki judovskega porekla, ni bilo veliko znanega, o obdobju, ki ga je preživela na Golem otoku, pa se ni smelo pisati. Enega od člankov o njej je šele leta 2013 objavila Politika, časnik, kjer je delala v času, ko so jo aretirali zaradi šale o Josipu Brozu Titu, ki jo je nekega jutra povedala v uredništvu.

"Kolegica ji je nekoč pripovedovala šalo, kako je Jugoslavija zmagala na mednarodnem cvetličnem natečaju, ker je vzgojila 100-kilogramsko vijolico, pri čemer je namigovala na pesem 'Druže Tito, ljubičice bijela, tebe voli omladina cijela'. Po tem, ko je šalo povedala v uredništvu, sta po Ženo Lebl prišla dva UDBA-pa, ker naj bi govorila proti Titu in ker ni prijavila sovražnika ljudi, od katerega je slišala sporno šalo. Odpeljali so jo v zapor UDB Glavnjača, nato v taborišče Ramski rit, nato v Zabelo, pa Grgur na Golem otoku."

Goli otok, zapor
profimedia

"Po bivanju v petih zaporih, kjer je bila zaprta od aprila 1949 do oktobra 1951, so jo pozvali, naj si premisli in prizna krivdo. Nato so jo izključili iz Združenja novinarjev. Ko so jo izpustili, je lastni brat Saša ni prepoznal. Ko jo je videl, je rekel, da je videti kot povratnica iz Auschwitza. Nihče v Beogradu takrat ni imel razumevanja za tiste, ki so se vrnili z Golega otoka. Podporo je imela le v svojem ožjem družinskem krogu. Njena edina rešitev je bila zato odhod iz države."

Po številnih zapletih je dobila potni list, potem pa prek Italije prišla v Haifo.

Knjiga in dokumentarec

Spomladi 1986 je v Jeruzalemu spoznala pisatelja Danila Kiša, ki jo je kasneje spodbudil, da je spregovorila za dokumentarno serijo 'Goli život', ki jo je režiral Aleksandar Mandić. Štiri epizode serije so bile predvajane od 12. do 15. februarja 1990, tako je njeno pričanje slišala cela Jugoslavija.

Kiš je nato Ženi spodbudil, da je sinopsis razširila v knjigo. Kar se je tudi zgodilo. Knjiga Vijolica bela je v Izraelu takoj postala uspešnica. V njej je opisala grozljive izkušnje iz taborišča.

"Bili smo obdani z morjem in žejni do norosti," je eden od citatov iz njene knjige, ki priča o bolečini, trpljenju, a tudi ponižanju Žene Lebl, ki se je rodila leta 1927 v Aleksincu, od leta 1933 pa je družina Lebl živela v Beogradu.

Ženi Lebl je svoje raziskovalno delo nadaljevala do zadnjega trenutka svojega življenja, so njeno trpko usodo še povzeli na Kurirju.

Seznam iz leta 1983 razkriva neverjetno bogastvo, ki ga je Jovanka PODEDOVALA od Josipa Broza Tita

Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija