To se dogaja v našem telesu, ko jemo prehitro, in vse to so neljube posledice

14. 2. 2025
Deli
To se dogaja v našem telesu, ko jemo prehitro, in vse to so neljube posledice (foto: profimedia)
profimedia

Ko prehitro jemo, pogoltnemo tudi veliko zraka, kar lahko povzroči pline v prebavne traktu in napenjanje.

Najpomembnejša posledica hitrega prehranjevanja so lahko močan občutek nelagodja, prebavne težave in refluks, simptom, pri katerem se hrana in želodčni sokovi iz želodca vračajo nazaj v požiralnik.

Prebava se začne v ustih in ko jemo prehitro, hrana nima časa, da bi razpadla na manjše koščke in se pravilno prebavila, zato lahko pogosto in hitro prehranjevanje povzroči refluks.

Hrano je treba pred požiranjem dobro prežvečiti, kolikokrat grižljaj prežvečimo, pa je odvisno od tega, kakšno hrano zaužijemo in velikosti grižljaja.

Torej, lahko je 3, 5, 7, 10-krat.

Druga težava pri prehitrem prehranjevanju, ki lahko povzroči povečanje telesne mase, pa je, da pojemo več, kot dejansko potrebujemo, da se počutimo siti.

Ko pride hrana v usta, telo sporoči prebavnemu traktu, da je hrana na poti, in ko smo dovolj pojedli, želodec sporoči možganom, da je čas, da prenehamo jesti.

Vendar, če boste jedli prehitro, boste te signale zamudili, če pa upočasnite, bodo imeli vaši možgani dovolj časa, da sprejmejo signale, in prenehali boste jesti, ko boste ugotovili, da ste siti.

Raziskava je tudi pokazala, da ljudje, ki jedo počasneje, zaužijejo manj kalorij in se dlje časa počutijo siti.

Vzemite limono in vanjo zapičite lovorov list. Presenečeni boste, kaj se bo zgodilo: 'To je za Nobelovo nagrado'

Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija