To je verjetno skrivnost, ki bo vaš golaž vedno naredila odličen.
Izbor mesa je najpomembnejši del, ko kuhate golaž. Uporabite goveji vrat. Pleče je dobra alternativa. Meso iz stegen ne bo tako zelo mehko. Pomembno pa je vedeti, kdaj med dušenjem čebule dodati meso.
Čebuli je potrebna gostota, sladkost in okus, ki nima note 'kuhane čebule'. Zato je ne smemo preveč kuhati. Prav tako ne sme biti preveč svetla, ker jed potem ne bo okusna. Treba je najti sredino, podobno kot pri pripravi rižote. Meso narežite na večje kocke, do 5 centimetrov, razkriva kuhar Ivica Štruml, za N1 Hrvaška.
Dodaja, da je pomembna tudi maščoba na mesu."Ne odstranjujte maščobe z mesa, temveč samo ovojnice in kite. Maščoba se bo stopila in dala jedi dodaten okus. Ne šparajte pri vinu, prav tako ne pri kakovosti izbranega vina. Najboljše je rdeče vino in tisto, ki ga radi pijete ob golažu. Obstajajo različne različice golaža. Na primer, če naročite golaž na Madžarskem, vam bodo prinesli golaževo juho. Avstrijski golaž je bolj aromatičen, vendar ni pekoč."
Za pripravo idealnega golaža boste potrebovali:
– 1 deciliter sončničnega olja ali enako količino svinjske masti
– 1 kilogram govejega vrata, večje kocke
– 0,5 kilograma rdeče čebule
– 0,04 kg česna
– pol žličke kumine
– 4 lovorove liste
– 1 majhen šopek peteršilja
– testenine
V ponvi z debelim dnom, najbolje široki, segrejte maščobo, dokler ni zares vroča. Dodajte meso in ga na zares vroči maščobi prepražite in ga nato vzameti ven iz posode. V preostanek maščobe dodatje nasekljano rdečo čebulo.
"Nikoli ne mešajte, ribajte, miksajte z mešalnikom ali karkoli podobnega, da bi si olajšali. Takšna čebula ima grozen okus v jedeh", svetuje Štruml in nadaljuje:
"Pražite čebulo, občasno premešajte, dokler ne dobi zlate barve. Ne dovolite, da postane rjava. Vrnite meso in dušite, mešajte, dokler tekočina ne izpari. Tako ste dehidrirali meso. Vlijte vino in kuhajte, dokler popolnoma ne izpari. Okus bo ostal. Zdaj ste meso dehidrirali že drugič. Dodajte dve tretjini nasekljanega česna in fino naribano korenasto zelenjavo, tri lovorove liste, mleto papriko, sol in poper. Zelenjava bo izpustila tekočino, pustite, da ponovno izpari. To je tretja dehidracija. Po zvoku praženja boste vedeli, da je vsa tekočina izhlapela", je razkril.
Zdaj imate tudi vi odličen recept za golaž in lahko se ga lotite kadar želite, saj vam bo s tem receptom prav vedno uspel.
Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin