Toksični sorodniki: Naučite se jim postaviti meje!

12. 4. 2020
Deli
Toksični sorodniki: Naučite se jim postaviti meje! (foto: Profimedia)
Profimedia

Dobro vemo, da družinski odnosi močno vplivajo na to, kako komuniciramo z drugimi in kako vstopamo v odnose z njimi. Nekateri imajo srečo z dokaj urejenimi družinskimi odnosi, drugi pač ne. In praznični čas je tisti, ko toksičnost znotraj družine običajno res izbruhne. Zato je treba znati postaviti meje.

Ko govorimo o mejah, imamo običajno v mislih tiste meje, ki se nanašajo na romantično zvezo, ne pa na družino. A prav družinske meje so tiste, na katerih temeljijo prihodnji odnosi v naših življenjih. Zato je res pomembno ugotoviti, v katerih situacijah potrebujemo meje in kako komunicirati s tistimi, ki so del našega življenja.

Kako postaviti meje?

Psihijatrinja Carlene MacMillan pojasnjuje, da se že od otroštva učimo o postavljanju meja, saj se otroci stalno učijo o svojem okolju in o tem, kjer se konča njihovo "jaz". Če so v otroštvu te meje nejasne, bo med odraščanjem težje prepoznati zdrave meje, v odraslosti pa jih bo težje postaviti. Meje nam omogočajo, da živimo ob drugih. Zato morajo biti dobre meje del vsakega odnosa. Za njihovo postavljanje pa je treba vedeti, kaj želimo ali potrebujemo v določeni situaciji. A ni lahko sprevideti, da naših meja ne spoštujejo, razlog pa se skriva v tem, da se morda niti ne zavedamo dejstva, da jih imamo pravico postaviti. Otroci oponašajo vedenje staršev, kar pa je težavno, ko gre za otroke, ki odraščajo v disfunkcionalnih družinah. Ne razvijejo se dobri komunikacijski vzorci, običajno pa ti otroci v odraslem obdobju ustvarjajo toksične odnose, saj jim disfunkcija predstavlja - ljubezen.

To pa lahko po razlagi strokovnjakov pripelje do prepričanja, da nimajo moči postaviti meje, ker jo bodo vsi ignorirali. Ljudje, ki so odraščali brez dobrega vzora postavljanja mej, jih lahko uporabijo tudi tako, da dobijo moč nad drugimi. Ljudje, ki odraščajo v disfunkcionalnih družinah, imajo pogosto občutek, da izgubljajo nadzor, rezultat tega pa je pretirani nadzor v odraslosti. Tako skušajo doseči občutek varnosti. Zato jim je težko prepoznati potrebe drugih, a ob želji po krepitvi komunikacijskih veščin je lahko vsakdo sposoben postaviti boljše meje.

Razlika med zdravimi in toksičnimi mejami

Pri zdravih mejah vsak človek dojame, da imajo drugi različne misli in čustva, zato je sposoben obrzdati svojo radovednost do tujih misli in čustev, ne da bi pri tem ustvaril predpostavke.

O zdravi meji govorimo takrat, ko staršem dajemo načelne informacije o ljudeh, s katerimi se družimo in jih prosimo za nasvet, a sami odločamo o tem, s kom se bomo družili. Primer nezdravega odnosa pa je, ko starši kličejo bivšega partnerja njihovega otroka in zahtevajo informacije o vzroku razhoda. Zdrave meje niso natančne, so fleksibilne in o njih se lahko pogovarjamo.

Psihijatrinja Carlene MacMillan toksične meje primerja z zapuščeno staro hišo, v katero lahko vstopi vsakdo, tudi težavni ljudje. V toksičnih odnosih ni prostora za pogajanja. Ko nekdo spregovori in skuša ustvariti zdrave odnose, oseba s toksičnimi mejami postane kritična in jezna. Toksična zveza je kot bankomat, ki nikoli ne daje denarja, temveč ga samo jemlje, opozarja psihijatrinja.

Kako postaviti svoje meje znotraj družine?

MacMillanova pravi, da morate biti zelo jasni, ko gre za vaše želje in da ne predvidevate, da član družine ve, kaj potrebujete. Bodite pripravljeni, da isto stvar nekajkrat ponovite. Dobre meje krepijo odnose in s tem, ko jih sporočate, pravzaprav želite okrepiti zvezo. 

Bodite pripravljeni tudi na to, da bo druga oseba tudi sama postavila meje, zato jo vprašajte, kaj potrebuje - z upoštevanjem omejitev, ki jih je postavila. Tako boste zagotovili boljšo dinamiko. In pomnite: vztrajnost je pomembna. Na primer: če ste članu družine dejali, da mu ne boste posodili denarja, saj mislite, da ga bo nerazumno zapravil, vztrajajte pri svojem stališču. Ne dovolite, da bi vas prepričal v nasprotno.

Kako ravnati, ko družinski član ne spoštuje meje?

Če pride do tega, jih ponovite na kar se da jasen način. Če pa ne dobite spoštovanja, je najboljše, da izstopite iz take zveze, vsaj za nekaj časa. V primeru, da ste jasno postavili meje in da vidite, da vas ne spoštujejo, bo morda pomagalo, da se oddaljite in hkrati pojasnite, zakaj ste to naredili.

Če vas bodo še naprej skušali kontaktirati, se ne pustite zvleči v pogovor, saj ste jasno izrazili svoje mnenje. Če popustite, boste poslali sporočilo, da zveza še obstaja, kar pa je signal, ki zmede sogovornika.

Tako ste postavili meje, a niste zapustili sogovornika. Obema ste dali prostor, da delata na konfliktni situaciji, preden se bosta ponovno pogovarjala. Če pa se ista težava ves čas ponavlja, je morda čas, da se za vedno izključite iz odnosa. Bolečina, ki jo povzroči družinski odnos, pomeni, da tega odnosa ni treba nadaljevati.

Kdaj je čas za izključitev družinskega člana?

Vsaka situacija je drugačna, a če vam član družine prinaša več škode in slabih stvari kot dobrih, je morda čas, da prekinete odnos. To je osebna odločitev, za katero se je treba distancirati od situacije in jo pregledati iz vseh zornih kotov. Dobro bi bilo, da bi se pogovorili s strokovnjakom ali z osebo, ki ji zaupate in verjamete.

Če stalno prestopanje meja pelje do depresije in tesnobe, je čas, da iz takega odnosa preprosto izstopite. Toksičnim ali celo nasilnim družinskim članom pošljite e-mail na to temo, potem pa prekinite komunikacijo. Možno je, da vas bo kljub temu ta oseba še skušala kontaktirati. Zato je pomembno sledeče: če se oddaljite brez razlage, puščate odprta vrata za nesporazume in lažne upe. Morate biti zelo jasni glede tega, zakaj prekinjate komunikacijo.

Povzeto po allure.com

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju