Čustva so zapleten duševni proces ali stanje, ki odraža tvoj trenutni odnos do zunanjega sveta ali samega sebe. Obstaja cela paleta različnih čustev, predvsem negativna pa je treba ozaveščati in sprejeti, da se ne kopičijo, potlačijo globoko v tebi in povzročijo neprijetne posledice, kot je izbruh jeze ali občutek popolne nemoči.
Med odraščanjem vsakdo kdaj začuti stisko (oz. več njih), zato se je dobro ves čas pogumno zavedati, da se vsa negativna čustva enkrat poležejo in zapletene situacije razrešijo.
Kot prvo imej morda v mislih, da so vsa čustva, ki jih občutiš, človeška oz. normalna in da ti prav vsa lahko v končni fazi prinesejo nekaj dobrega. Z njimi spoznavaš samo oz. samega sebe (in druge) in se lahko razvijaš v stabilno odraslo osebo. Tudi žalost je del življenja in ti lahko pomaga do določenih spoznanj.
Kaj pa če nekaterih čustev ne moreš sprejeti in ne moreš sam/-a rešiti stiske, ki jo v tebi povzročajo?
Stiske so običajen in pogost del odraščanja, nanje pa se lahko najbolje odzoveš tako, da:
• zaupaš sebi (da ti bo tudi to uspelo premagati, ker si dovolj močan/-a in pogumen/-na);
• zaupaš življenju (ki ti prinaša tako pozitivne kot negativne izkušnje, saj je oboje del osebne rasti); in
• zaupaš drugim (družini, prijateljem ter po potrebi strokovnjaku, ki pomaga mladim v stiskah).
Kadar je stiska prehuda, je najbolje kar čim prej poiskati strokovno pomoč, kajti ob podpori strokovnjaka lahko začarani krog stiske prekineš ter se obenem naučiš veščin, kako ''ravnati s sabo'' v takih situacijah in ob takem počutju.
Ker je trenutno stanje v Sloveniji tako, da je do obiska pri strokovnjaku težko priti v kratkem času, imaš na voljo spletno strokovno pomoč, ki od tebe želi le iskren anonimni zapis o težavi, stiski ali dilemi, in dobil/-a boš zaupanja vreden odgovor. Morda pa si tudi ena oz. eden izmed tistih, ki jim je težave rajši izpovedati pisno kot ustno.
Zanesljiv nasvet lahko dobiš na največji spletni svetovalnici za pomoč mladim #Tosemjaz, ki ti zagotavlja preprost, anonimen in brezplačen dostop do strokovnega odgovora.
Vse, kar moraš storiti, je, da zapišeš anonimno vprašanje, ga oddaš in počakaš na odgovor strokovnjaka, ki bo objavljen na #Tosemjaz.
Če raje govoriš kot pišeš, pa imaš na voljo tudi Chat pogovor s strokovnjakom – termini so vsak mesec razpisani TU.
Tudi če trenutno nimaš večjih težav, imaš na #Tosemjaz dobrodošlo možnost brati in raziskovati o čustvih, da bi razumel/-a in sprejel/-a tudi svoja ter bolje spoznal/-a sebe. Tu lahko raziščeš tudi vse o najrazličnejših življenjsko pomembnih temah, kot sta ljubezen in spolnost.
Za še boljšo predstavo o tem, kaj ti nudi ta spletna svetovalnica, si oglej video o Bojanu, ki poišče pomoč:
Dodatne prednosti programa To sem jaz:
• Program To sem jaz se odvija tudi v številnih slovenskih šolah, in sicer kot model desetih preventivnih delavnic, ki so usmerjene v krepitev veščin, ki mladostnikom omogočajo učinkovitejše spoprijemanje z izzivi odraščanja ter jim pomagajo graditi kakovostnejše odnose in večjo osebnostno moč.
• Na voljo ti je večmedijski priročnik Kaj lahko naredim, da mi bo lažje, in sicer v vseh šolskih knjižnicah v Sloveniji in v digitalizirani različici tukaj. To je priročnik o univerzalnih veščinah za lažje odraščanje, prav tako pa ti je lahko v oporo, kadar nastopi stiska. QR-kode te vodijo do koristnih spletnih vsebin o tesnobi, strahu, jezi in žalosti ter zanimivih zvočnih posnetkov. Na voljo so ti tudi zvočne vodene vaje za samopomoč (za razumevanje misli in vedenja ter sproščanje).
• Postaneš lahko tudi naročnik/-ca brezplačnega e-Mesečnika, ki izhaja v okviru programa To sem jaz, ki prinaša aktualne vsebine za mladostnice in mladostnike. V mesečnih novicah so osvetljene tematike o zdravju in najrazličnejše dileme odraščanja. Naročiš se lahko tukaj.