Trend iskanja ljubezni preko spleta zajel tudi našo deželo

27. 7. 2019 | Vir: Story
Deli
Trend iskanja ljubezni preko spleta zajel tudi našo deželo (foto: Foto: Shutterstock)
Foto: Shutterstock

Kot so se v zadnjih letih skorajda vsi vidiki naših življenj prestavili na splet, je tja romala še romantika. Aplikacije, ki iskanje ljubezni prenašajo na Wi-Fi valove, so postale vsakodnevni trend, ki smo ga odprtih rok sprejeli tudi v Sloveniji.

Tinder scena tu vsekakor živi, čeprav je morda še precej bolj zadržana kot drugod po svetu. Vsekakor pa ta pojav ljudem na precej bolj praktičen pa tudi hitrejši način omogoča dostop do ljubezenskih partnerjev, snubcev, prijateljev ali pa, kot kažejo statistike, 80 odstotkov večje možnosti za sifilis. Pač odvisno, kako pade kocka.
Trg spletnih zmenkov je že v polnem zamahu. Če začenjate zdaj, ne boste odkrili tople vode. A veliko ljudi še vedno naredi najosnovnejšo napako - na svojem spletnem profilu za zmenke zavaja. Bodisi s fotografijo bodisi z opisom. Vemo pa, da dobri odnosi vedno temeljijo na iskrenosti. Če poskušate potencialne partnerje, bodisi za resno zvezo bodisi za seks, pretentati s fotografijo, ki ne odraža vaše najbolj realne podobe, hodite po zelo tankem ledu. Študija iz univerze v Indiani namreč razkriva, da je najpogostejša pritožba uporabnikov Tinderja prav to, da ljudje v resnici niso videti kot na profilni fotografiji.

Zavajajoča fotografija ni pametna poteza, ker je končni cilj spletnega iskanja ljubezni ali strasti vendarle to, da se z neko osebo potem dobite v živo. Zato izberite fotografijo, ki najbolj predstavlja vas. Da ljudje vedo, s kom imajo opravka. Ker če nekomu niste všeč v recimo temu najbolj realnem stanju, si ne zaslužijo, da bi jim bili všeč v vašem optimalno dodelanem stanju. Je pa res, da je fino, če na fotografiji izpostavite, koliko vam je dano naravne lepote. Sodeč po številnih anketah, seksi ljudje kljub vsem namigom na to, da lepota izhaja od znotraj, kotirajo veliko bolje, tudi kadar njihov profil sploh nima nobenega opisa.

Naj vam ponudimo zanimiv nasvet anonimnega bralca, ki si je nekaj let samo s Tinderjem uspešno ohranjal aktivno spolno življenje, zdaj pa je že tri leta v zvezi z žensko, ki jo je spoznal prav na spletu. Pravi takole: preden se poženete med širok nabor potencialnih partnerjev ali partneric, vzemite list papirja in napišite ključne stvari, ki želite, da jih ima ali odraža vaša hipotetična izbranka ali izbranec. Bodisi barva las, bodisi vrsta službe, bodisi višina, bodisi karkoli. Obenem opozarja, da bodite previdni tudi na vsakršne indice, da imate opravka z izkoriščevalci. Na Tinderju ni malo takšnih, ki obljubljajo veliko, a je njihov cilj le brezplačna večerja. Nujno potrebujete vsaj nekaj parametrov za omejevanje izbora. Zakaj? Ker prevelika količina možnosti vodi do slabših odločitev. In če česa pri spletnih zmenkih ne manjka, so to možnosti.
Študije behavioristične ekonomije so namreč pokazale, da ljudje ob prevelikem številu možnosti bolj verjetno izberemo za nas napačno opcijo. Pa naj bo to pri izbiranju čevljev, čokoladnih bonbonov ali pa potencialnih partnerjev. Zato naš redni uporabnik pravi, da si je pametno že v naprej postaviti vsaj nekaj osnovnih iskalnih parametrov, ki bodo pomagali zožiti končni izbor, da se naslednje jutro ne zbudite ob dolenjski različici notredamskega zvonarja - ali pa sami, le brez denarnice in nakita.

Zdaj, ko ste pripravljeni na manično drsanje po živopisnem naboru ponudnikov ljubezni in strasti, pa vas moramo opozoriti še na eno pomembno plat te zgodbe - spolno prenosljive bolezni. O porastu teh nadležnosti je nedavno tega (ponovno) opozarjal Nacionalni inštitut za javno zdravje v Sloveniji, diskurz pa postaja vedno bolj glasen tudi v tujih medijih. Za poskok števila okuženih namreč številni krivijo prav aplikacije za iskanje zmenkov, in kot poroča Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), so številke precej bolj astronomske, kot smo mislili - vsak dan namreč po svetu diagnosticirajo več kot milijon novih okužb s spolno prenosljivimi boleznimi, večinski del teh pa je v urbanih naseljih in zato sklepajo, da so lahko posledica stika s partnerjem, najdenim prek spletnih zmenkov. Najbolj so v porastu okužbe s klamidijo, gonorejo in sifilisom, vse to pa beležijo predvsem pri ljudeh, mlajših od 50 let. V nedavnem javnem poročilu je dr. Teodora Wi iz Svetovne zdravstvene organizacije opozorila, da ob tem beležijo številne primere, kjer je bila gonoreja že odporna proti prvemu vnosu antibiotikov.

“Seks s spletom in aplikacijami postaja čedalje bolj dostopen,” je v poročilu še povedala dr. Wi. “In če je seks bolj dostopen, pomeni, da ljudje na splošno seksamo več, kar posledično seveda pomeni, da se pojavlja več okužb.” In ker vsi vemo, da se Tinder uporablja kot enostaven dostop do seksa željnih ljudi, tudi kadar potujemo v tujino, je ob tem vredno upoštevati opozorilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki pravi, da mora biti kondom obvezen del počitniške opreme. Za varno spogledovanje tudi v digitalnih okoljih.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord