Če imate doma vijolice, vam bodo s pomočjo teh trikov še kako lepo cvetele, ni potrebno veliko!

29. 10. 2024
Deli
Vijolice (foto: Profimedia)
Profimedia

Afriške vijolice je mogoče najti v številnih domovih. Gre za lepo in hvaležno sobno rastlino, ki bo s pravilno nego razveseljevala s svojimi nežnimi cvetovi.

Marsikdo misli, da so vijolice zahtevne rože, ki imajo čudovite svetove. Zato ne čudi dejstvo, da jih tisti, ki jih ne poznajo prav dobro, po cvetenju preprosto zavržejo. A ob pravilni negi bodo cvetle skozi celo leto. Strokovnjak za sobne rastline Darryl Cheng je tako delil nekaj strokovnih nasvetov o tem, kako boste lahko vijolice ohranili v odličnem stanju.

Preberite še: Če boste med pranjem dodali to začimbo, bo vaše perilo v omari res lepo dišalo (trik, na katerega ne bi pomislili!)

Poudarja, da je svetloba najbolj pomembna zadeva, ko gre za vzgojo vijolic. Potrebujejo namreč močno svetlobo, da bi cvetele, a ne prenašajo vročega in direktnega sonca. Kako boste vedeli, da vaša rastlina dobiva dovolj ali preveč sončne svetlobe? Če opazite, da so listi zelo temno zelene barve, stebla pa so dolga, to pomeni, da imajo premalo svetlobe. Če so listi svetlejši in so na njih pikice bele barve, to pomeni, da imajo preveč svetlobe.

"Ne ocenjujte uspeha vzgoje vijolic na podlagi njihovega cvetenja. Meni veselje prinaša cela rastlina. Če pa hočete maksimalno cvetenje, mora biti rastlina na okenski polici največjega in najsvetlejšega okna - potrebuje najmanj dve do tri ure direktne sončne svetlobe dnevno," poudarja Cheng. “

vijolice.jpg

Ko gre za zalivanje, je za vijolice primerno zmerno vlažna zemlja. "Bodite pozorni, da je zemlja skoraj na pol suha pred obilnim zalivanjem," svetuje Cheng. Izogibajte se temu, da bi se zemlja čisto presušila, a tudi zalivajte je ne v tolikšni meri, da bi bila zemlja vedno mokra.

Vedno preverite, da je voda sobne temperature, preden zalijete rastlino, tako se boste izognili šokiranju korenin. Prav tako je dobro, da vodo natočite v steklenico in jo pustite, da stoji čez noč. Tako bo klor izparel in voda ne bo preveč hladna pred zalivanjem. Ta način zalivanja je primeren tudi za druge sobne rastline.

Nekateri celo svetujejo, da nikoli ne zmočite listja vijolic - delno zato, ker hitro začnejo gniti, če je vlažnost prevelika. Zato jo zalivajte s spodnje strani, da voda ne bi ostajala na listih. Občasno jih pognojite, do jim bo pomagalo pri cvetenju.

Ko gre za presajevanje, pa mora biti to pravilno - vijolicam ustreza manjši lonček, ko jih presajate, bodite pozorni na to, da jih ne sadite preveč globoko. Vijolico presadite samo enkrat letno v svežo zemljo, uporabljajte mešanico zemlje za afriške vijolice ali pa univerzalno zemljo za sobne rastline. S pravilno nego vijolic bo vaš dom vedno deloval toplo in prijazno, saj s svojimi cvetovi res pobožajo oči - in dušo.

Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin