Trst - ideja za čudovit izlet

7. 11. 2016 | Vir: Jana
Deli
Trst - ideja za čudovit izlet (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Lahko smo presenečeni: tako blizu, a tako neznano, posebno in privlačno.

Pristaniška duša

Trstu pravijo tudi severni Neapelj, in to ne brez razloga. Mesti imata podobno dušo, podobno igrivost, podoben utrip in isto poroznost, s katero se ponašajo pristaniška mesta. Trst je popolna prispodoba Srednje Evrope, skupek ras in jezikov ter literarne tradicije velikega zamaha. Tu sta prijateljevala in kofetkala Italo Svevo in James Joyce, in kdor ju je bral in razumel in istočasno spoznal tudi Trst, je užival v tej popolni mešanici, ki daje nezamenljiv okus. Druga beseda za Trst je namreč mešanica, mešanice pa so, se ve, najboljše!

Kafe, kavice, kofetki

Če vam je zadišal pravi tržaški kapučino, si naročite 'un cappo in bi' ali kapučino v kozarcu, cappo za kapučino in bi za bicchiere. Stopite v kafeterijo-pastičerijo Penso na ulici Armando Diaz, kjer delajo slaščice po starih receptih. Najdaljšo sladoledno vrsto boste doživeli v slaščičarni Zampolli, sladoled v Pensu pa bo vseeno narejen po najstarejšem receptu. Ljubitelji zgodovinskih kavarn se nujno ustavite v eni od naslednjih: Caffé Tommaseo, Caffé San Marco, Caffé degli Specchi, Tergesteo ali Stella Polare. Kot bi padli v časovni stroj!

Lačni?

Po sprehodu boste lačni, po šopingu pa še bolj – ja, Trst je še od časov, ko smo kupovali kavbojke na Ponterossu, nakupovalna meka in to je tudi danes. Ne le da izbirčnim ni treba v Milano, ker ima Trst izbran okus za modo, še več: mesto je zasičeno z izdelki umetnikov in obrtnikov. Odlično pico v neapeljskem stilu si naročite pri Celestinu na ulici Armando Diaz, željo po romantični večerji pa vam izpolnijo v oštariji Ai Due Ladroni v ulici Tarabocchia 4 – miz imajo le pet, zato si svojo raje predhodno rezervirajte.

Kratka zgodovina mesta

Danes sedež italijanske pokrajine Furlanija-Julijska krajina se je v času Rimskega imperija imenoval Tergeste. Konec 14. stoletja je mesto prišlo pod Habsburžane, v 19. stoletju ali v svojem najbolj bleščečem obdobju pa je imelo status glavnega trgovskega pristanišča Avstrijskega cesarstva. Na začetku 20. stoletja je bil Trst s 56 tisoč slovenskimi prebivalci največje slovensko mesto. Leta 1918 je skupaj z Istro in kvarnerskimi otoki postalo del Kraljevine Italije, v času 2. svetovne vojne pa so si ga lastile vse strani. Osvobodila ga je jugoslovanska vojska, vse od leta 1947 pa na kavo v Trst spet hodimo 'čez mejo'.

Lačni kulture?

Mesto ima veliko kulturnih obrazov – bogato ni le v gastronomskem, temveč tudi kulturnem smislu. Ustavite se na trgu Piazza dell'Unita, ki jo obkrožajo mogočne palače. Oglejte si Terezijansko četrt, četrt Svetega Justa, grad Miramar ter se sprehodite po sprehajalni poti od gradu prek Barkovelj nazaj do mesta. V Trstu je nekaj izjemnih muzejev, kot je na primer Museo Revoltella, ter nekaj pravih simbolov, kot sta Rimski teater in Svetilnik Zmage. Ne bo žal, če se boste podali na Rilkejevo pot, ki je speljana nad Sesljanskim zalivom in poteka do Devina – za dva kilometra navdiha in lepote gre!

Po stopinjah velikih

James Joyce in Italo Svevo, Umberto Saba in Claudio Magris, Alojz Rebula in Vladimir Bartol, Stendhal in Ivo Andrić, Žiga Zois in Primož Trubar, Susanna Tamaro in Igor Škamperle, Srečko Kosovel, Rainer Maria Rilke, Lojze Spacal, Boris Pahor in številni drugi so v mestu, ki vrvi od življenja, s svojim peresom pustili in še puščajo neizbrisen pečat. Če pred spanjem radi berete in bi to pravzaprav radi počeli v Trstu, si rezervirajte sobo v literarnem hotelu Victoria, kjer so vse sobe polne knjig. Najraje v času pred božičem, ko v bližini poteka božični sejem ...

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju