Znanec se je pred kratkim upokojeval in med drugim so mu čestitali, ker v vsej delovni dobi ni bil niti dneva na bolniški.
To seveda ne pomeni, da nikoli ni zbolel, le da se mu je zdelo lažje z boleznijo oditi v službo kot k zdravniku. Po govoru so ga kolegi trepljali po ramenih: »Bravo, ti si cel heroj.« In potem se je med zakusko razvnela debata o junaštvih.
»Jaz pridem celo s pljučnico na delo,« se je pohvalil prvi. »Mene nič ne more ustaviti. Tudi če sem bolan, prikolesarim v službo, ne glede na vreme,« je razkazoval mišice drugi. In »pha, prehlad!« je prhnil tretji, češ da gre za sopomenko lenobi in mehkuštvu. Žal se je v tem mesecu, ko je vsaj po moji okolici – če prav razumem poročila, pa tudi drugje – neusmiljeno kosila gripa, izkazalo, da ostajanje doma, ko si bolan, resnično ni v modi.
Pa ja ne boš ležal na kavču, če imaš vročino in te trga po mišicah! Vzel boš lekadol in stekel v službo, da vsem dokažeš, iz kakšnega testa si (poleg tega bo podjetje brez tebe propadlo!), in potem boš šel tudi po kruh in mleko, da bo žena srečna, po otroka v šolo, da ne bo mulec spet pozen, in se zvečer spravil še na košarko, ker se pač ne boš pustil nekim bednim virusom; po napornem dnevu menda rabiš pivo s frendi.
Pa kaj potem, če sta v kolektivu nosečnica in kronični bolnik. In če pred blagajno stoji otroški voziček. Ali če kašljaš v šolski garderobi. Vnetje srčne mišice, ki ga povzroči pretiravanje s telesno aktivnostjo med gripo ali prehladom, je pa itak farmacevtska izmišljotina – ne? Sprašujem se, od kdaj je hazardiranje z zdravjem izkaz poguma. Če si bolan, ostani doma. Ne ogrožaj sebe in drugih. Nekoč je veljalo, da pravi junaki rešujejo življenja – ne pa jih pogubljajo. Pokopališče je polno ljudi, ki so to prepozno ugotovili.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču